Už žádná plecharéna. Olomouc chce novou multifunkční halu za miliardu

Více než miliardu korun by měla stát nová multifunkční hala pro různé sporty a kulturní akce, která má vyrůst místo chátrajícího zimního stadionu nedaleko olomouckého centra. Na finančně náročnou investici chce radnice získat dotaci od státu i Olomouckého kraje. Současný olomoucký stadion loni oslavil sedmdesáté narozeniny a mezi fanoušky má nelichotivou přezdívku plecharéna.

Zimní stadion byl v Olomouci otevřen v roce 1948 a už je značně zastaralý. Radní tento týden dali primátorovi za úkol ustavit pracovní skupinu a předložit harmonogram pro vznik nové víceúčelové haly.

Při stavbě multifunkční haly bude podle Žbánka využita většina původní konstrukce zimního stadionu. Plánovaná hala už podle něj figuruje na seznamu projektů zařazených do Národního investičního plánu. 

Hala by měla vzniknout v Hynaisově ulici místo stávajícího zimního stadionu a zcela využít scelené území pozemků. Budoucí návrh počítá i se vznikem nové malé haly a parkovacím domem.
Mirek Žbánek
olomoucký primátor

Radnice oprášila projekt z roku 2012 z dílny architekta Roberta Štefky, který počítá se zachováním nynějšího rozsahu ledové plochy i tribun. Hlavní vstup dvoranou by byl na úrovni prvního patra nové haly.  

Základní investice by podle odhadů měly přesáhnout miliardu korun. K tomu je navíc třeba ještě přičíst náklady na vnitřní vybavení haly. Součástí projektu je podle Žbánka i nákladná rekonstrukce kanalizace, která je v této části Olomouce místy v havarijním stavu.

Stav zimního stadionu je podle primátora tristní, město se zásadní rekonstrukci nevyhne

Termín stavby multifunkční haly se podle Žbánka bude odvíjet od toho, jak se podaří městu zajistit financování. Finanční možnosti města i kraje jsou totiž kvůli dluhům z předchozích let omezené. „Nicméně stav zimního stadionu je už tak tristní, že nám stejně nezbude nic jiného, než se do nějaké poměrně rozsáhlé rekonstrukce tohoto objektu pustit a řešit financování,“ řekl Žbánek.

Způsob financování stavby multifunkční haly bude součástí připravovaného investičního záměru, který primátor nedávno představil premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Podmínkou uskutečnění projektu je vícezdrojové financování. Aktuálně proto diskutujeme nad podobou finanční účasti státu, města a kraje,“ upozornil Žbánek. Město chce mít letos hotovou projektovou dokumentaci a stavební povolení.

Nová hala by kromě ledního hokeje mohla sloužit i pro jiné sporty. Město chce o vyžití haly jednat i s vedením Univerzity Palackého. Odehrávat se tam budou moci také koncerty a různé společenské akce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 4 mminutami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 1 hhodinou

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
13:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 8 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 15 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánovčera v 21:24
Načítání...