Pražská strojírna dokončila největší fotovoltaickou elektrárnu v hlavním městě. Chce vyrábět i vodík

Dceřiná společnost pražského dopravního podniku (DPP) Pražská strojírna dokončila na střechách hal a skladů ve svém areálu ve Vinoři největší fotovoltaickou elektrárnu v metropoli. Informovali o tom zástupci firmy a vedení magistrátu. Solární panely budou podle ředitele strojíren Roberta Masaroviče po většinu roku schopny dodávat veškerou elektřinu, kterou podnik spotřebuje, a ještě zhruba třetina zbyde k prodeji do distribuční sítě. Vybudování elektrárny stálo 27 milionů korun.

Solárních panelů je podle informací společnosti 2200, pokrývají plochu 4662 metrů čtverečních a jsou schopny vyrobit až 980 megawatthodin elektřiny ročně, což odpovídá spotřebě zhruba tří set běžných domácností.

Zhruba dvě třetiny roku pokryje podle Masaroviče výroba celou spotřebu provozu a ještě budou přebytky, zbylou třetinu roku pak podnik doufá v alespoň polovinu spotřeby. „Nadále budeme odebírat proud ze sítě, zejména ve špičkách a během zimy,“ uvedl ředitel.

Návratnost investice společnost předpokládá mezi šesti a osmi lety. V současnosti po zvýšení cen firma podle ředitele zaplatí za elektřinu 700 až 800 tisíc korun měsíčně, většina těchto nákladů by měla díky fotovoltaice odpadnout. Masarovič dodal, že projekt firma připravovala od roku 2021 a samotná instalace panelů začala letos.

Firma zvažuje i výrobu vodíku

Investici společnost, která se zabývá vývojem a výrobou kolejí a výhybek pro tramvajovou dopravu, zaplatila z vlastních zdrojů. Samotná výroba elektřiny podle Masaroviče začne v srpnu nebo v září. Do sítě bude moci firma začít přebytky dodávat po schválení Energetickým regulačním úřadem, které společnost předpokládá v říjnu. Ředitel dodal, že společnost plánuje další investici do bateriového úložiště a zvažuje také výrobu vodíku.

Projekt vznikl ve spolupráci městských firem, dodavateli byly Pražská plynárenská, její dceřiná společnost Prometheus a firma Atlantis Management. „Pro nás je to v současné době největší instalace,“ řekl ředitel plynáren Martin Pacovský.

Ředitel DPP Petr Witowski dodal, že podnik připravuje vlastní fotovoltaické projekty, panely budou například na budované nové vozovně Hloubětín, kde by měly rovněž zajistit energetickou soběstačnost provozu.

Vedení Prahy připravuje i další fotovoltaické elektrárny, které plánuje instalovat na tisících střechách v metropoli. Podle šéfa zastupitelského výboru pro energetiku Jana Chabra (TOP 09) je nicméně zásadní, aby obě komory parlamentu schválily novelu energetického zákona, která městu umožní přebytky z výroby na konkrétních budovách využívat v jiných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Desítky zločinů a stovky přestupků. Praha 5 hledá cesty, jak zatočit s drogami

Křižovatka U Anděla v Praze 5 je v metropoli rizikovým místem. Odpovídá tomu policejní bilance za posledních deset měsíců – stalo se tam skoro padesát drogových zločinů a pět stovek přestupků kvůli držení omamných látek. Policejní hlídky jsou v této lokalitě prakticky nepřetržitě a radnice hledá další způsoby, jak dealery a jejich zákazníky z rušného místa vytlačit. Třeba tím, že hříšníkům zakáže do čtvrti vstup. To lze udělat až na rok.
před 16 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 18 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
včera v 11:00

Vědci kontrolují pomocí dronů kvalitu ovzduší

Mezinárodní projekt upozorňuje, že malé obce mají často horší ovzduší než lidnatá města. Vědci, včetně těch českých, sledují jeho kvalitu na různých místech i pomocí dronů se speciálními monitory. Pokud zjistí problém, upozorňují na něj místní.
31. 1. 2025

Řidiči musí počítat s omezením na Nuselském mostě

Provoz na pražském Nuselském mostě od pátku komplikuje rekonstrukce. Práce na jednom z nejvytíženějších úseků metropole mají zabránit zatékání vody do tubusu metra, který mostem vede. V obou směrech kvůli tomu bude uzavřený vždy jeden jízdní pruh. Práce potrvají do příští neděle.
31. 1. 2025

V Liberci začala demolice budovy v areálu bývalé Textilany

Po několika dnech příprav začala v pátek odpoledne demolice historické budovy po bývalé Textilaně v centru Liberce. Objekt z roku 1908 se částečně zřítil v pondělí odpoledne. Kvůli hrozícímu pádu dalších částí nařídil stavební úřad kompletní demolici. Budova z roku 1908 byla přitom architektonicky ceněná. Ve 30. letech dostala dokonce cenu za průmyslový design. Firma Syner, která má demolici na starost, chtěla původně bourání zahájit už ve čtvrtek ráno, příprava se ale nečekaně protáhla, neboť statik doporučil jiný postup.
31. 1. 2025

V Brně může díky novému územnímu plánu vyrůst nejvyšší český mrakodrap

V Brně začal v pátek platit nový územní plán. Klíčový dokument stanovuje pravidla pro zástavbu, ochranu zeleně, dopravní infrastrukturu a další rozvoj města. Může také zásadně ovlivnit hodnotu nemovitostí nebo chování investorů. S novým územním plánem už také musí počítat nové projekty. Jedním z prvních je plánovaný další brněnský mrakodrap, který by mohl vyrůst hned vedle AZ Tower.
31. 1. 2025

Samosprávy zasažené povodněmi mohou žádat o dotaci ze Živlu 1

Samosprávy postižené loňskými povodněmi mohou od pátku zasílat žádosti o podporu na obnovu území z programu Živel 1. Dotace mají dotčeným krajům, městům a obcím pomoci s obnovou silnic, chodníků, škol, zdravotnických a kulturních zařízení a dalšího veřejného vybavení. Celkem pro obce v místech, kde hejtmani dříve vyhlásili stav nebezpečí, ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo pět miliard korun. Samosprávy mají na podání žádosti rok.
31. 1. 2025
Načítání...