Hnutí Změna pro Liberec a ANO 2011 se dohodly na koalici

Liberec – Hnutí Změna pro Liberec a ANO 2011 se dnes dohodly na vytvoření koalice ve stotisícovém Liberci. Koaliční smlouvu podepíší v neděli večer. Koalice bude mít v 39členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 mandátů. Jak si rozdělí posty na radnici, dnes lídři obou stran sdělit odmítli.

„Návrh ještě musí odsouhlasit oba zastupitelské kluby,“ řekl lídr ANO Tibor Batthyány.

ANO před volbami spolupráci se Změnou v Liberci odmítlo kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. Po volbách představitelé hnutí ANO své stanovisko zopakovali. Když ale ztroskotala jednání o koalici se Starosty pro Liberecký kraj, svůj postoj přehodnotili. „Útoky už nepokračují, Změna se snaží chovat konstruktivně,“ vysvětlil Batthyány.

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci sedm z 15 kandidátek. Změna pro Liberec získala 12 mandátů, druhé ANO devět a třetí Starostové mají osm zastupitelů. ČSSD získala čtyři křesla a po dvou mají komunisté, TOP 09 a ODS.

Volební vyjednávání se v Liberci táhnou už šest týdnů. Vítězná Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Na podobném základě pak jednalo o koalici ANO, ale také neúspěšně. Ustavující jednání zastupitelstva se uskuteční už ve čtvrtek 27. listopadu.