ČRo snížil letošní rozpočet o dvě procenta na 2,143 miliardy

Praha - Český rozhlas bude letos hospodařit s rozpočtem sníženým na výnosové i nákladové straně o 42,6 milionu Kč na 2,143 miliardy korun. Rozpočet bude i nadále vyrovnaný. Jeho aktualizovanou podobu dnes schválila Rada ČRo.

Na výnosové straně rozhlas očekává snížení výběru koncesionářských poplatků o 12,4 milionu korun a snížení o 30,2 milionu korun plánuje v oblasti tržeb v komerční činnosti, zejména u příjmů z reklamy. Náklady klesnou zejména v oblasti propagace a poplatků za vysílání Českým Radiokomunikacím.

V prvním pololetí Český rozhlas hospodařil se ziskem 172,1 milionu korun, což je překročení plánu o 20 milionů korun. Lepší výsledek je daný zejména nečerpáním nákladů v komerční činnosti a nižším poklesem výnosů ve stejné oblasti, tedy zejména v reklamě a sponzoringu.

Loni rozhlas hospodařil se ziskem 145 milionů korun při celkových výnosech 2,179 miliardy korun. Rada schválila výroční zprávu o hospodaření ČRo a předá ji Poslanecké sněmovně.

Vzhledem k organizačním změnám vedení rozhlasu očekává snížení počtu zaměstnanců ve druhém pololetí o 20 až 30 lidí. Na začátku roku měl zhruba 1 500 lidí, v dubnu pak oznámil, že v rámci transformace sníží počet zaměstnanců o 15 až 20 procent. V současnosti má ale rozhlas podle mluvčího Jakuba Čížka stále zhruba 1 500 lidí.

ČRo se chce v druhém pololetí zaměřit na důslednější výběr koncesionářského poplatku. Oslovil proto kolem 220 000 lidí, kteří platí pouze televizní poplatek, aby se přihlásili i k rozhlasovému poplatku. Chystá se oslovit dalších 50 000 lidí na konci roku. Zároveň se zaměří na firmy s vozovými parky, které v září a říjnu osloví, zda platí poplatky za přijímače ve vozidle. Na neplatiče poplatků si chce najmout vymahačskou firmu. Výběrové řízení se uskuteční v září.