Václav Havel se vrátil do vězení. Padla poslední klapka nového filmu podle jeho života

Události: Poslední klapka filmu podle života Václava Havla (zdroj: ČT24)

Padla poslední klapka filmu, který se inspiruje dramatickým životem Václava Havla. Režisér Slávek Horák ho natočil podle vlastního scénáře. Snímek zachycuje události od roku 1968 až k přelomové sametové revoluci nebo Havlův vztah s manželkou Olgou.

Poslední klapka zavedla filmaře do benešovských kasáren, kde natáčí Havlovo věznění v roce 1983. Umělecký maskér využil místo pleťovky hlavně odstíny fialové a červené. Představitel Havla Viktor Dvořák totiž při scéně ve sprchách odkryje tělo plné šrámů a modřin.

Navíc musel zkrátit vlasy, což si však pochvaluje. „Nejdřív jsem si musel vlasy nechat narůst a nabarvit a pak mě takhle ostříhali do vězení, je to příjemná změna,“ říká Dvořák.

Na natáčení vězeňských scén se pečlivě připravoval. „Když vlezete do takových nehostinných prostor, tak to s vámi něco udělá, na to přípravy asi nejsou potřeba, nicméně já jsem před natáčením strávil několik hodin ve věznici v Ruzyni, o to jsem poprosil,“ vypráví Dvořák. 

Z hlediska dobové věrnosti však vezení nebylo pro filmaře to nejsložitější. „Úskalí všech lokací je, že musí být dobové, a to je dneska hrozně těžké. Protože jen se projít v Praze po ulici a tvářit se, že jsme v roce 77, je nejdražší záběr v našem filmu,“ říká režisér Horák.

Snímek se snaží zachytit události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem. Následuje vpád vojsk Varšavské smlouvy a období, kdy se jako zakázaný autor stáhl do ústraní na chalupu u Trutnova. Snímek sleduje jeho souboj s komunistickým režimem až k přelomovým událostem roku 1989.

Film ale nechce být dokonale přesným historickým dokumentem. „Je to hraný film, je to fikce. Pro mne je nesmírně inspirativní ten boj jednotlivého člověka proti obří mašinérii,“ upozorňuje Slávek Horák, který v roce 2015 debutoval snímkem Domácí péče.

Drama, které se v kinech objeví začátkem příštího léta, se zaměří nejen na Havlovo působení v politickém disentu, ale také na jeho vztah s manželkou Olgou, kterou ztvární Anna Geislerová. Pavla Landovského si zahraje Martin Hofmann. Koproducentem filmu je Česká televize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
před 10 hhodinami

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
včera v 13:00

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...