Havlův život jako inspirace pro film. Jeho příběh natáčí Slávek Horák, titulní roli hraje Viktor Dvořák

6 minut
Události v kultuře: Režisér Slávek Horák natáčí film o Václavu Havlovi
Zdroj: ČT24

Původně chtěl studovat FAMU a uchytit se u filmu, do historie se ale zapsal jako první polistopadový prezident. Příběh inspirovaný disidentskými léty Václava Havla začal podle vlastního scénáře natáčet režisér Slávek Horák. Titulní roli hraje Viktor Dvořák, Olgu Havlovou ztvární Anna Geislerová a Pavla Landovského Martin Hofmann. Koproducentem filmu, který se představí za rok, je Česká televize.

Film scenáristy a režiséra Slávka Horáka se snaží zachytit události v životě Václava Havla od roku 1968, kdy byl mladým úspěšným dramatikem, přes vpád vojsk Varšavské smlouvy a období, kdy se jako zakázaný autor stáhl do ústraní na chalupu u Trutnova. Snímek se zabývá také vztahem Havla s jeho první manželkou Olgou a sleduje jeho souboj s tehdejším vládnoucím režimem až k přelomovým událostem roku 1989.

Snímek zatím pracovně nazvaný prostě Havel ale nechce být dokonale přesným historickým dokumentem. „Je to hraný film, je to fikce. Pro mne je nesmírně inspirativní ten boj jednotlivého člověka proti obří mašinérii,“ říká Slávek Horák, který v roce 2015 debutoval snímkem Domácí péče.

Nesnesitelný chlap a génius

„Mně se na něm strašně líbí, že to byl prostě obyčejný, pro mne třeba z čistě ženského pohledu naprosto nesnesitelný chlap, já bych to s ním asi nevydržela, ale přitom prostě génuis,“ říká o Václavu Havlovi představitelka jeho ženy Olgy Anna Geislerová.

„Zatímco Olgu jsem si od začátku představoval ztvárněnou Annou Geislerovou, ta hlavní otázka, kdo bude hrát jeho, byla dlouho nevyřešená,“ říká Horák k obsazení filmu. Po důkladném castingu našel ideálního představitele ve Viktoru Dvořákovi.

„Pro mě je nejdůležitější, že je to o člověku, že je to příběh člověka. A až pak to, že se ten člověk stal prezidentem,“ uvažuje Dvořák, dosud obsazovaný hlavně do divadelních a televizních rolí.

Nejde o první filmové nebo televizní ztvárnění Václava Havla. V sérii České století si klíčovou postavu novodobých českých dějin zahrál Marek Daniel. V několika filmech pak Havel hrál sám sebe, třeba v Kamenném mostu Tomáše Vorla. Poprvé se před kamerou objevil už v polovině šedesátých let ve snímku Pavla Juráčka Každý mladý muž. A na plátně se ukázal i ve svém filmovém režijním debutu, adaptaci vlastní divadelní hry Odcházení.

Viktor Dvořák přiznává, že Havlovy herecké výkony v epizodních rolích nestudoval. Snaží se ale porozumět etapám jeho života. „Zajímá mě, jakým způsobem se vyrovnával třeba s vězením. A jak se s tím vyrovnával, když byl zavřený poprvé, a když byl podruhé, tam je rozdíl,“ říká.

Nezlomná Havlová a parťák Landovský

Svou úlohu se snaží do hloubky pochopit i představitelka Olgy. „Byla rázná, praktická, soběstačná, byla zvyklá se starat o mladší sourozence, prostě fungovala. Myslím, že byla vlastně nezlomná, ona si dělala pořádek i mezi těmi estébáky, které dávala do latě,“ popisuje Geislerová.

„Přístup k reálným postavám je jiný, člověk si to nemůže jen tak vymyslet a nějak si to představovat, protože existuje spousta zdrojů, u Olgy Havlové i sousta pamětníků. Na druhou stranu konkrétně tady u Olgy je ten příběh volně inspirován, nesnažíme se točit životopisný film a občas té pravdě utíkáme, ale je to příběh, který nás všechny fascinuje,“ pokračuje herečka, která získala již pět Českých lvů.

Ve filmu se Václav Havel znovu potká také s hercem a disidentem Pavlem Landovským, kterého hraje hvězda populárního seriálu Most! Martin Hofmann. „Myslím, že to byli parťáci. Vybavuji si, že to tak aspoň Pavel Landovský říkal. Pod to se schová všechno,“ říká Hofmann.

Premiéra filmu je naplánována na příští léto. Natáčení finančně podpořila Česká televize i Státní fond kinematografie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...