Podzim rozechvívá své struny

Praha – Hvězda jazzového zpěvu Dee Dee Bridgewaterová zahájí ve Státní opeře 16. ročník festivalu Struny podzimu. Držitelka několik cen Grammy se do Prahy vrací po pěti měsících, tentokrát za doprovodu uznávaného kvarteta v čele s pianistou Edselem Gomezem. Dnes připomene v komponovaném večeru i další jazzové legendy Ellu Fitzgeraldovou a Abbey Lincolnovou. Struny podzimu se pořádají pošestnácté a do 10. listopadu nabídnou deset koncertů.

Světoznámá jazzová vokalista vystoupila v pražském Obecním domě již v dubnu na donátorském galakoncertu, který měl festival finančně podpořit. Tehdy vzdala poctu především svému idolu - zpěvačce Billie Holidayové. Dee Dee Bridgewaterová vychází nejen z jazzové historie, ale ráda kombinuje i moderní R&B a soul.

„V muzice ráda objevuji nové věci. Mimo tradiční jazz například album Červená země, na které jsem se vydala po stopách svých předků na Mali. Ráda bych se považovala za takového ženského Milese Davise. Nahrála jsem i album Hry lásky, které využívá francouzskou hudbu, ale zároveň chci vzdávat hold i svým předchůdkyním. Právě nyní pracuji na albu věnované Abbey Lincolnové, která byla naší poslední legendární zpěvačkou,“ říká Bridgewaterová.

Reportáž Petry Schubertové (zdroj: ČT24)

Jazzu daly letos Struny podzimu největší prostor. Deset koncertů nabídne mimo jiné kontrabasistu Avishai Cohena, který pro velký zájem vystoupí hned dvakrát, nebo saxofonistu Charlese Lloyda. Na programu jsou nejen zvučná jména z klasiky i staré hudby, ale také worldmusic a crossoveru, jako třeba vystoupení mladého jazzového pianisty Roberta Glaspera, pohybujícího se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu.