GASK opouští šest klíčových pracovníků

Kutná Hora – Galerii Středočeského kraje (GASK) opouští šest klíčových pracovníků. Jde o všechny kurátory, lektory a produkční. Důvodem jsou napjaté vztahy s ředitelkou Janou Šorfovou, která podle nich nedokázala podat zřetelné stanovisko k obvinění z plagiátorství. Šorfová řekla, že personální problémy byly v galerii už před jejím příchodem a že má za odcházející pracovníky náhradu. „Dnes jsem podal výpověď, počítám s tím, že odejdu,“ uvedl šéfkurátor Ondřej Chrobák. Ke stejnému kroku se rozhodli i kurátorky Marie Bergmanová a Markéta Vinglerová a vedoucí lektorského centra GASK Ondřej Horák. Svůj úmysl avizovali už minulý týden, kdy vyzvali Šorfovou k odstoupení. V otevřeném dopise ji varovali, že pokud by tak do neděle neučinila, dávají svá místa k dispozici. Dnes se k nim přidali další dva pracovníci - lektorka Daniela Valešová a produkční Hana Šťastná.

Nedávno zvolená ředitelka galerie čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Šorfová to odmítá. Nespokojení pracovníci tvrdí, že šéfka instituce se k této situaci nepostavila čelem. „Paní ředitelka s námi do této chvíle nemluvila,“ uvedla dnes Bergmanová. Očekávali prý, že by se situace mohla trochu vyjasnit v neděli na závěr víkendových oslav ročního fungování GASK v kutnohorské Jezuitské koleji. Šorfová tam ale podle ní nedorazila.

Vedení kraje nechce do věci zasahovat

Ředitelka tvrdí, že složitá personální situace v galerii byla ještě před jejím příchodem. Upozornili ji na to prý zástupci kraje i její předchůdce ve funkci Jan Třeštík. „Než jsem nastoupila do instituce, tak jsem byla informována, že jsou tady nějaké problémy. Věděla jsem, že jdu do nějakého rizika,“ uvedla Šorfová. Po nástupu do vedení galerie si zjišťovala, jaké jsou zvyky lidí, některé jí prý překvapily. „Samozřejmě ta instituce se střemhlav otevřela a má dobrou vizi, ale na některých věcech se nepracovalo,“ dodala. Situaci dnes podle ní přijel do Kutné Hory řešit krajský právník, aby byl odchod pracovníků podle zákona.

Středočeský kraj, který je zřizovatelem galerie, nechtěl věc nijak komentovat. „Personální záležitosti jsou věcí ředitele, kraj do nich zatím nebude zasahovat,“ reagoval na informace o hromadném odchodu pracovníků galerie hejtman David Rath (ČSSD). Podobně se vyjádřila i mluvčí hejtmanství Berill Mascheková, podle níž musí situaci řešit Šorfová. „Vedení kraje nezasahuje do personálního obsazení pracovníků jím zřizovaných příspěvkových organizací,“ podotkla.

Co bude dál?

Další kroky jsou podle Bergmanové nejisté. Kurátoři se poohlížejí po jiném zaměstnání, přislíbeno prý nic nemají. Horák uvedl, že počítá s dvouměsíční výpovědní lhůtou na dokončení rozjetých projektů. „Nemám žádný plán B, že bych zítra nastoupil někam jinam,“ poznamenal Chrobák. Podání výpovědi však podle něj není taktickým manévrem, ačkoliv případnému jednání by se nebránil. Za vyloučené ovšem považuje to, že by dál působil pod současnou ředitelkou. „S paní Šorfovou spolupracovat rozhodně už nikdy nebudu,“ prohlásil Chrobák.

Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor, zejména na management týkající se spolupráce se zahraničím a inovativní živé PR. Případem údajného plagiátorství se zabývá středočeský krajský úřad.