Výzva firmám: Udávejte konkurenci s pirátským softwarem

Praha - Protipirátská aliance přichází s novou iniciativou v boji proti nelegálnímu užívání počítačových programů. 20 tisíc tuzemských podniků osloví výzvou, aby udaly konkurenci, o které vědí, že používá nelegální software. Míra softwarového pirátství v Česku dosahuje 38 procent. Protipirátské organizace BSA si od akce slibuje až tisíce oznámení o nekalých praktikách firem při nákupu jejich softwarového vybavení.

Na užívání nelegálního softwaru nejčastěji upozorňují lidé zevnitř firmy. Hlavně zaměstnanci, kterým hrozí vyhazov anebo ti, kteří už výpověď dostali. V zahraničí dokonce podobné tipy odměňují. „Například ve spojených státech mohou dostat lidé za oznámení, že ve firmě je nelegální software až 1 milion dolarů,“ dodává Hlaváč.

Mluvčí Protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč:

„Slibujeme si od toho, že dostaneme stovky, možná i tisíce oznámení, v nichž se dozvíme, kde k této nekalé hospodářské soutěži dochází.“


Firmy si proto čím dál častěji preventivně objednávají neoficiální razii na nelegální software - specializovaná firma jim při ní pomůže zjistit, jestli mají na všech počítačích programy s licencí. „Nejčastější skutečně je situace, kdy nakoupí pár licencí, ale ve firmě se vyskytuje dvojnásobek, případně trojnásobek toho, co původně chtěli provozovat,“ tvrdí Robert Kleiner, ředitel IT firmy truconneXion.

Kvůli softwarovému pirátství přicházejí počítačové firmy jen v Česku ročně o víc než 3 miliardy korun. Když je taková firma odhalena, musí zaplatit odškodné, které v průměru dosahuje výše čtvrt milionu korun.