Sněmovna reprezentantů zamítla dočasné prodloužení daňových úlev

Washington – Dolní komora amerického Kongresu v úterý zamítla návrh Senátu na dvouměsíční prodloužení úlev z daně ze mzdy. Poslanci zároveň vyzvali senátory, aby začali jednat o podmínkách prodloužení úlev na celý rok, uvedl server deníku The Washington Post. Americký prezident Barack Obama rozhodnutí dolní komory parlamentu, v níž mají většinu republikáni, kritizoval. Pokud se dohody nepodaří dosáhnout, začne od 1. ledna 160 milionů Američanů platit vyšší daně.

Republikáni už předem upozornili, že návrh nepodpoří, přestože v Senátu pro něj hlasovali zástupci obou stran. Konzervativnímu křídlu republikánů vadilo především to, že návrh daňového zákona rovněž zachovával programy pomoci pro dlouhodobě nezaměstnané. Poslanci, kteří mají blízko konzervativnímu hnutí Tea Party, tyto programy chtěli omezit.   

Senát navrhoval zachovat daňové úlevy i podporu v nezaměstnanosti do konce února na stejné výši jako dosud. Během dvou měsíců pak měly obě komory Kongresu dosáhnout dlouhodobého řešení. Republikánští poslanci ale tvrdili, že takový postup by vyvolal nejistotu mezi zaměstnavateli, a žádali, aby se prodloužení úlev vyjednalo na celý rok.

Agentura AP však upozornila, že Senát už ukončil svou prosincovou schůzi a že další jednání má v plánu až na konci ledna. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner proto Obamu vyzval, aby demokratickým senátorům nařídil pokračování ve schůzi. Její prodloužení je ale podle Reuters nepravděpodobné, protože jej demokratické vedení Senátu odmítá. Obama neschválení návrhu zákona o daňových úlevách kritizoval a vyzval zákonodárce, aby si „nezahrávali s ohněm“. Na republikánské členy Sněmovny reprezentantů znovu apeloval, aby se pro zákon vyslovili.

Pokud daňové úlevy vyprší, bude to pro zhruba 160 milionů amerických zaměstnanců znamenat zvýšení daní o dva procentní body. Podle analytiků by to přispělo k dalšímu propadu důvěry americké veřejnosti v Kongres, která je už nyní na rekordně nízké úrovni.