Rusko odstartuje privatizaci ropného kolosu Rosněft

Moskva – Rusko v příštím roce plánuje prodat patnáct procent v ropném gigantu Rosněft za více než 200 miliard rublů (118,7 miliardy korun). Posléze by měly přijít na řadu i podíly i v dalších státních podnicích. Prodej má být součástí širšího privatizačního programu, v rámci něhož chce země do roku 2014 získat z prodeje státního majetku čtyřicet miliard dolarů (707,6 miliardy korun). Uvedl to dnes úředník ministerstva hospodářství.

Kromě Rosněfti plánuje Rusko rovněž v příštím roce prodat podíl deset procent v druhém největším úvěrovém ústavu v zemi VTB, čtvrtinu v dopravci Sofkomflot a 4,1 procenta v energetické firmě FSK. „Plánujeme, že příjmy z privatizace, které přímo potečou do federálního rozpočtu, budou 300 miliard rublů v roce 2012, 380 miliard rublů v roce 2013 a 475 miliard rublů v roce 2014,“ oznámil ředitel oddělení majetku při ministerstvu Alexej Uvarov. 

Rusko rovněž uvažuje o částečné privatizaci monopolní železniční společnosti RZhD v roce 2014. Po roce 2012 plánuje snížit podíl ve společnosti Uralvagonzavod, jednou z možností je nabídka podílu 25 procent minus jedna akcie na burze, napsala agentura Reuters.

Rosněft
Zdroj: ČT24, ČT24

Rosněft má nově těžit v Mexickém zálivu 

Rosněft je největší ruská ropná společnost ve vlastnictví ruské vlády. Zabývá se především těžbou ropy a zemního plynu, ale i výrobou ropných a petrochemických produktů.

30. srpna 2011 podepsala společnost s korporací ExxonMobil dohodu o strategické spolupráci. Díky ní bude moci Rosněft těžit v Mexickém zálivu, obě firmy pak společně investují do rozvoje nalezišť ropy v arktické části Ruska.

Vydáno pod