Rusko a Čína letos omezí těžbu ropy. Tlačí je k tomu její nízká cena

Produkce ropy v Rusku se letos poprvé za mnoho let sníží, ropné firmy totiž v reakci na dramatický pokles cen suroviny na světových trzích omezují těžbu. Produkci „černého zlata“ hodlá snížit i Čína.

V Rusku by se mohla těžba snížit o dvě až tři procenta, řekl na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéf Lukoilu Vagit Alekperov.

Pokles by ale mohl být i výraznější, pokud by ruská vláda přikročila ke zvýšení daní, o kterém nyní uvažuje.

Odvětví těžby ropy se dnes nachází blízko hranice přežití.
Vagit Alekperov
šéf Lukoilu

Světové ceny ropy spadly od poloviny roku 2014 kvůli nadbytečným dodávkám na trh o více než 70 procent. Tento týden se poprvé za zhruba dvanáct let dostaly ke 28 dolarům za barel.

Alekperov očekává, že se budou v blízkosti 30 dolarů pohybovat po zbytek prvního čtvrtletí. Za celý tento rok však počítá s průměrnou cenou 50 dolarů za barel.

Čínská CNOOC sníží produkci ropy a plynu. S jejím růstem počítá do dvou let

Čínská státní energetická společnost China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) letos poprvé po více než 15 letech sníží produkci ropy a plynu. Firma to uvedla v dokumentech pro burzovní orgány. S opětovným nárůstem produkce počítá do dvou let.

CNOOC je jedním z prvních velkých světových hráčů, který explicitně řekl, že sníží produkci, sdělil podle agentury Bloomberg ředitel poradenské společnosti Eurasia Group Michael Barron. „To hodně vypovídá o tlaku, jaký současné ceny způsobují. Všechny další velké firmy omezily výdaje a samo sebou se rozumí, že někdy v budoucnu jim klesne i produkce,“ dodal.