Rosněfť by se mohla místo BP spojit v Arktidě se Shellem

Moskva - V projektu rozvoje ropných polí v Arktidě by se největší ruská ropná společnost Rosněfť mohla namísto britského koncernu BP spojit se společností Royal Dutch Shell, jak dnes prohlásil ruský premiér Vladimir Putin. Dodal však, že dohoda s BP ještě není zcela vyloučena a že rozhodnutí je na Rosněfti.

Termín pro uzavření navržené dohody mezi BP a Rosněftí vypršel bez výsledku minulý týden, protože BP se do té doby nedokázala dohodnout se svými ruskými partnery ze společného podniku TNK-BNP. Rosněfť z dohody vycouvala, i když si ponechala zadní vrátka k dalším jednáním.

Na počátku roku se BP a Rosněfť dohodly na strategické spolupráci a vzájemné výměně části akcií. Oba podniky měly v úmyslu společně hledat ropu a zemní plyn v oblastech ruské Arktidy, které byly dosud výhradní doménou ruských těžařů. Spolupráce v průzkumu se měla týkat rozlehlých a potenciálně bohatých oblastí Karského moře.

Putin vyzdvihl bezproblémovou spolupráci Rosněfti se Shellem

Putin na otázku novinářů po možnosti spolupráce Rosněfti se Shellem odpověděl kladně: „Dosavadní spolupráce se Shellem byla bez problémů.“ Dodal však, že svého partnera si musí vybrat sama Rosněfť a že „jednání s BP ještě neskončila“. Rosněfť je ve státních rukou a hlavní slovo v ní má místopředseda ruské vlády Igor Sečin.

Tento týden dorazil do Moskvy generální ředitel Shellu Peter Vosser k jednání se Sečinem a výkonným šéfem Rosněfti Eduardem Chudajnatovem. To byl pro pozorovatele signál, že místo BP by si Rosněfť mohla zvolit právě britsko-nizozemskou společnost Shell. Rosněfť za další kandidáty na aliančního partnera označila americké koncerny Exxon Mobil a Chevron, čínskou CNPC, malajsijskou Petronas a brazilskou Petrobras.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/thundafunda.com