Němci našli další dvě farmy s jedovatými vejci

Berlín - Potravinářské kontroly v Německu odhalily další dvě farmy, které produkovaly vejce obsahující jedovatý dioxin. Tentokrát to byli drobní chovatelé ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Těsně před Velikonocemi se u sousedů jedná už o třetí nález této nebezpečné látky, která může lidem způsobit rakovinu. Stejně jako v prvním případě nechaly úřady farmy zavřít a pátrají po původu kontaminace.

Zemské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů oznámilo, že vejce s dioxinem byla nalezena u malochovatelů z Duisburgu. Jedna farma se 120 nosnicemi dodávala biovejce, druhá, která má o třicet slepic víc, běžná vejce. Své produkty farmy prodávaly přímo zákazníkům.

Spojitost s výskytem jedovaté látky v biovejcích velkochovatele ze západoněmeckého okresu Minden-Lübbecke, o němž úřady informovaly ve středu, se podle ministerstva zatím nepodařilo prokázat.

V tomto prvním případě testy odhalily až šestinásobné překročení povoleného množství PCB, jedovaté látky podobné dioxinu. Düsseldorfské ministerstvo už zveřejnilo číslo šarže zamořených vajec a vyzvalo spotřebitele k jejich zlikvidování. Současně ujistilo konzumenty, že jim ani při pozření většího množství těchto vajec nehrozí akutní nebezpečí.

Češi se bát nemusí, závadná vejce se do českých obchodů nedostala

Drůbežárna, z níž kontaminovaná biovejce pocházela, je dodávala převážně do německých supermarketů. Úřady předpokládají, že už se všechna prodala. Česká Státní veterinární správa ve středu oznámila, že nemá informaci, že by vejce z této uzavřené farmy směřovala do České republiky.

„Na český trh se (závadná) vajíčka nedostala. My jsme už včera vstoupili v jednání s německou stranou a byli jsme ujištěni, že farmy jsou uzavřeny, že odtud nic do České republiky nešlo, a pokud jdou vajíčka do Česka z německé republiky, tak jdou z Bavorska,“ ujistil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že čeští spotřebitelé se nemají čeho bát.

Německá strana: nejde o přímé ohrožení zdraví

„Tento problém řeší německé dozorové orgány, my jsme se jich na to již včera zeptali, a oni vyhodnotili, že nejde o přímé ohrožení zdraví lidí, ani neinformovali systémem rychlého varování ostatní členské státy,“ doplňuje Duben

Německo netrápí dioxiny zdaleka poprvé

V Německu zprávy o výskytu dioxinu ve vejcích vyvolaly před Velikonocemi rozruch. Většina Němců má ještě v dobré paměti poslední dioxinový skandál z přelomu let 2010 a 2011, kdy se tato jedovatá látka objevila nejen ve vejcích, ale i ve vepřovém a drůbežím mase. Na vině tehdy bylo zamoření krmiva od jednoho výrobce krmných směsí. Podezření na to, že by kontaminace mohla pocházet z krmiva, se objevilo i nyní. Zatím se je ale nepodařilo prokázat.