Navigace od Googlu už mluví česky

Praha - Bezplatná navigace od Googlu pro mobily a tablety s operačním systémem Android je nově ke stažení i v češtině. Česko se tak přidalo ke stále relativně malé skupince s lokalizovanou verzí navigace, kterou chce Google konkurovat Nokii, kterou svou navigaci zdarma uvedla do mobilních telefonů se Symbianem už loni.

Online GPS navigace od Googlu obsahuje hlasové navádění, reálné snímky ulic a satelitní fotografie. Funguje ve všech smartphonech a tabletech s Androidem ve verzi 1.6 a vyššími.

„Českým uživatelům navigaci nabídneme společně s pokročilými funkcemi, jako je hlasové vyhledávání nebo Street View, které bude, doufáme, že už brzo, obohaceno o další krásná místa Čech a Moravy,“ uvedl produktový manažer Google Jaroslav Bengl. Česko je jednou z mála evropských zemí, ve kterých Google funkce zadávání pomocí hlasu a panoramatické fotografie v navigacích nabídne. V současnosti mobilní navigace od Google funguje ve 12 evropských zemích.

Podle marketingového ředitele českého Google Luďka Motyčky si Češi mapové i mobilní služby oblíbili. „Například počet uživatelů mobilního vyhledávání se jenom za poslední rok více než zdvojnásobil,“ doplnil. Zhruba 40 procent hledání v mapách je v současnosti z mobilu.

Hlasové vyhledávání funguje pro Android s verzí 2.0 a vyšší. Uživatelé také nemusí hledat jen název města nebo ulice, navigace uživatele dovede ke konkrétnímu podniku nebo firmě, nebo dokonce ke specifickému typu firmy, například do italské restaurace. Navigace obsahuje i zatím testovací verzi vyhledávání podél trasy pomocí překryvných vrstev s restauracemi, benzínovými pumpami, bankomaty nebo parkovišti.

Jistou nevýhodou ve srovnání s Nokií by mohla být v případě navigace od Googlu potřeba připojení k mobilnímu internetu. Její používání například v zahraničí se tak může docela prodražit.