Mít víc než polovinu energie z jádra do roku 2040? Nereálné, míní Míl

3 minuty
Bez energie z jádra to nepůjde
Zdroj: ČT24

Dosáhnout do roku 2040 výroby více než poloviny elektrické energie v atomových elektrárnách je podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla nereálné. Řekl to v pořadu Byznys ČT24. S posílením jaderné energetiky počítá energetická koncepce státu. Nahradit má zejména uhelné elektrárny, které čeká útlum.

Až 58 procent elektřiny mají podle energetické koncepce za jednadvacet let dodávat do sítě jaderné elektrárny. V současnosti je to přitom jen třicet čtyři procent. Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku je takový nárůst nemožný.

„Představa, že do roku 2040 zvládneme takovýto podíl výroby v jaderných elektrárnách je nereálná. My budeme v první řadě nahrazovat elektrárnu Dukovany. A postavit dva bloky do roku 2040 tato země ani personální ani strojírenskou kapacitu nemá,“ říká Míl.

Jenže podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (nestr. za ANO) nemá Česko jinou možnost, než je posilování atomové energetiky. Nedostatek elektřiny by podle něj mohl přijít už po roce 2030. „Nebudeme mít tolik výrobních kapacit, pakliže budeme dekarbonizovat a snižovat uhlí tak, jak jsme se zavázali. Jinými slovy, nemáme jinou možnost než zásadním způsobem posilovat jádro,“ uvedl Havlíček.

Podle Míla by bylo potřeba energetickou koncepci upřesnit. Letos v březnu proto už také předložil stálému vládnímu výboru návrh, aby ujasnil několik klíčových oblastí. Jedna z nich se týká například výkonů jednotlivých bloků v souvislosti s přenosovou soustavou.

„Abychom věděli, co je vhodné a jak ta soustava bude vypadat, aby vůbec mohla fungovat. Dnes je její řízení umožněno především proto, že v současnosti fungují bloky o jednotkových výkonech 110–200 MW. A pokud přes dvacet těchto bloků odstavíme a nahradíme je jen jedním supervelikým blokem typu 1700 MW, tak to není optimální,“ vysvětluje. 

Zabývat by se podle něj mělo MPO i riziky vyplývajícími z možné změny nastavení spolupráce mezi státy. „Dnes například německá soustava funguje především proto, že polská a česká její fungování umožňuje. A řekněme, že to není nějak ekonomicky extra zázračné a funkční,“ dodává Míl.

Výhled spotřeby energie
Zdroj: ČT24

S výstavbou nových bloků Česko počítá v době, kdy podobné projekty ve světě provázejí prodlevy a komplikace. Například ve slovenských Mochovcích se dostavba dvou bloků prodražila v přepočtu o sedm miliard korun. Proti jaderné energii se staví také europarlament.

Největší dopad na cenu elektřiny má, když ji nemáte, říká Míl

„Výstavba nového jaderného zdroje je extrémně drahá, cena je nepředvídatelná, doba dokončení je nejasná, žádná firma nepodepíše přesně, jaký bude termín dokončení, jaká bude cena, to je doslova křišťálová koule,“ vyjmenovává jednatel ENAS Vladimír Štěpán.

Podle Míla má však největší dopad na cenu elektřiny její malá nabídka. „To je pak v podstatě ta nejdražší elektřina, která je. Není tajemstvím, že v Belgii se prodávala elektřina za 300–500 euro za megawathodinu, v Kalifornii na začátku letošního roku za myslím téměř 900 dolarů za megawatthodinu, to jsou ohromné částky. A jestli si dobře vzpomínám na minulý týden na data v Maďarsku, tam cena elektřiny byla nad 80 euro na megawathodinu, zatímco my se pohybujeme pořád někde na 40 až 50,“ říká Míl.

Odhadnout cenu elektřiny kolem let 2030 – 2040 je podle něho právě jeden z úkolů MPO. „A myslím si, že se budeme pohybovat relativně hodně vysoko, protože trh, který by mohl fungovat v logice toho, že se vyplatí dlouhodobé investice, nefunguje. Evropská unie dopustila to, že celý trh je v podstatě pokřiven systémem různých dotací a pomocí a řekněme i krytím národních zájmů a v ten moment cena elektřiny půjde prostě nahoru,“ vysvětluje. 

Zatím se dá podle současného harmonogramu podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové předpokládat, že okolo roku 2028 její úřad obdrží dokumentaci pro povolení nebo pro rozhodnutí o povolení k výstavbě nového bloku Dukovan.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží příští středu při jednání vlády informaci o tezích plánovaného nového energetického zákona. Jeho cílem je mimo jiné příprava rámce pro nový model energetického trhu související s odklonem od uhlí. Věcný záměr zákona má být hotový v polovině příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 6 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 10 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 11 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...