Méně SMS i hovorů, naopak objem dat na Štědrý den vzrostl v desítkách procent

Češi si na Štědrý den volali o něco méně než před rokem, druhým rokem po sobě také posílali méně textových zpráv. Naopak nový rekord padl v počtu odeslaných multimediálních zpráv a v desítkách procent proti loňsku vzrostl celkový objem přenesených dat. Hovory a textové zprávy měly během dne vrchol dopoledne, MMS odpoledne a data večer. Vyplývá to z informací českých operátorů.

Celkový počet hovorů je jen o tři procenta menší než loňský rekord 44 milionů, jedná se tak o druhé nejvyšší množství uskutečněných telefonátů v historii. Textových zpráv proti minulému roku ubylo zhruba o procento, počet MMS se naopak zvýšil o téměř devět procent, a vylepšil tak rekord z loňského Štědrého dne.

  • 42,7 milionu uskutečněných hovorů
  • 74,3 milionu odeslaných SMS
  • 1,17 milionu odeslaných MMS

T-Mobile

Nejvíce hovorů, textových zpráv i MMS letos přenesl T-Mobile. Zatímco 17,9 milionu telefonátů bylo o 2,3 procenta méně než před rokem, textových zpráv přibylo o půl procenta na 29,5 milionu a MMS o 7,9 procenta na víc než 495 400.

Datový provoz T-Mobilu se zvýšil o 142 procent, v rychlé síti LTE dokonce víc než třináctinásobně. „Lidé nejvíc datovali večer po nadílce, mezi 20:30 a 21:30," uvedla mluvčí operátora Martina Kemrová.

O2

Hovorů a textových zpráv ubylo na Štědrý den společnosti O2. Propojených 15,1 milionu volání bylo o 6,8 procenta méně než loni, 25,2 milionu textových zprávy představuje meziroční pokles o sedm procent. Počet multimediálních zpráv v síti O2 naopak vzrostl o skoro 13 procent na téměř 484 tisíc.

Mobilní datová síť O2 přenesla o 89 procent víc dat než loni, v síti LTE byl nárůst sedmiapůlnásobný. „Zvýšený datový provoz jasně potvrzuje, že řada lidí posílá vánoční přání přes sociální sítě a e-maily,“ podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Vodafone

Vodafone zaznamenal nárůst u propojených telefonátů i přenesených textových a multimediálních zpráv. Hovorů přibylo o dvě procenta na víc než 9,7 milionu, počet textových zpráv se zvýšil o šest procent na 19,6 milionu a MMS o čtyři procenta na 195 900 zpráv.

„Letos lidé o Štědrém dni přenesli o 119 procent více dat než loni. Špička nastala okolo 21:00. Značný nárůst přenosů dat koresponduje s rozšířením LTE,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Z cizích zemí se podle čísel Vodafonu nejvíc volalo do Polska, Německa, na Slovensko, Ukrajinu a do Vietnamu. Z cizinců se na Štědrý den do sítě tohoto operátora nejčastěji přihlásili lidé z Nizozemska, Německa a Švédska.