Lufthansa opět stávkovala, dotklo se to i Ruzyně

Frankfurt/Praha - Německá společnost Lufthansa během dneška zrušila kolem 700 vnitrostátních i evropských letů. Její zaměstnanci začali brzy ráno stávkovat, požadují vyšší platy a větší jistotu zachování pracovních míst. Akce skončila po poledni. Protesty se dotkly i Česka, pražské Letiště Václava Havla kvůli nim zrušilo 14 letů. Podle hrubých odhadů se dnešní krok odborů dotkl asi 50 tisíc cestujících.

V rámci Ruzyně bylo na dnešek naplánováno celkem 10 odletů a 10 příletů společnosti Lufthansa, jak uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí. „Šest příletů a šest odletů bylo zrušeno. Týká se to dopoledne. Stávka se dotkla i ranního spoje ČSA do Düsseldorfu,“ dodala. Celkem bylo v rámci pražského letiště zrušeno 14 spojů.

Varovná stávka začala po páté hodině ranní a postupně se do ní zapojili odboráři Lutfhansy na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně-Tegelu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem a Düsseldorfu. Skončila krátce po poledni. Zrušena byla většina vnitrostátních a evropských letů, dálkové trasy postiženy nebyly.

Martin Jonáš, zpravodaj ČT, před zahájením stávky

„Cestující, kteří přesedlají na železnici, musí počítat se zpožděním a přeplněnými vlaky. A i s určitým chaosem vzhledem k tomu, že v Německu panuje velmi špatné počasí, které by mohlo železnici dělat problémy.“

Odborový svaz Verdi, který zastupuje 33 000 zaměstnanců Lufthansy, požaduje zvýšení mezd pro pozemní personál tří dceřiných společností aerolinií a cateringového oddělení o 5,2 procenta v průběhu 12 měsíců a záruky, že Lufthansa zachová pracovní místa. Firma na to však odmítá přistoupit. V rámci chystané restrukturalizace chce naopak propouštět a zmrazila investice.

Lufthansa šetří a nutí dělat zaměstnance o hodinu navíc

Lufthansa jako součást úsporného programu žádá po zaměstnancích, aby týdně pracovali o hodinu navíc. Její provozní zisk totiž loni klesl o 36 procent na 524 milionů eur (13,4 miliardy korun) kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům. 

Gerold Tschaub, mluvčí odborů Verdi 

„Tohle je varovná stávka, protože jednání budou pokračovat ještě zítra, až začne ranní směna.“

„Požadavek zaměstnavatele považujeme za provokaci vůči odborům,“ prohlásila představitelka Verdi Janine Peltierová. V pátek se mají odboráři sejít se zástupci Lufthansy ke druhému kolu rozhovorů o nové tarifní smlouvě. Šanci na rychlou dohodu považuje Peltierová za minimální. Mluvčí aerolinií naopak označil dnešní protest odborářů za „zcela zbytečný a nepřiměřený“.

Stávka společnosti Lufthansa. Letiště v Mnichově
Zdroj: ISIFA/EPA, Tobias Hase
Vydáno pod