Lidé v srpnu více investovali do volného času. Tržby obchodů se vrátily k rychlejšímu růstu

3 minuty
Zprávy ve 12: Tržby v maloobchodě během srpna meziročně stouply o osm procent
Zdroj: ČT24

Tržby v maloobchodě bez započtení aut v srpnu zrychlily meziroční růst na osm procent. Nejrychleji lidé utrácí za výrobky pro volný čas, na kulturu, sport a rekreaci. Podle analytika ČSOB Petra Dufka to odpovídá všeobecně se zvyšující životní úrovni. Na lepší tržby obchodníků ale měla vliv i skutečnost, že měl srpen více pracovních dnů než před rokem. Vývoj ovlivnil i větší počet pracovních dnů. Silné zvýšení ale zaznamenalo nepotravinářské zboží a motoristický segment.

Srpnové hodnoty maloobchodu podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera příjemně překvapily a překonaly tržní odhady analytiků. „Domácnosti nadále zůstávají optimistické ohledně ekonomického vývoje, což potvrzují i indikátory spotřebitelské důvěry nacházející se poblíž svých maximálních hodnot,“ uvedl.

Neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží meziročně přidaly 12,4 procenta. „Vzrostl prodej ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 14,3 procenta, s výrobky pro domácnost o 14,1 procenta,“ uvedl ČSÚ. Podobně na tom byly obchody s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím, kterým v srpnu vzrostly tržby o 10,7 procenta.

„I nadále platí, že lidé mají zájem v podstatě o cokoliv. Asi nepřekvapí, že nejrychleji utrácí za výrobky pro volný čas, což odpovídá tomu, že se všeobecně zvyšuje životní úroveň. Zbytné věci, na kterých se dříve spíše šetřilo, se tak dostávají stále více do popředí spotřebitelského zájmu,“ okomentoval analytik ČSOB Petr Dufek. 

  • Výraznější meziroční růst než v srpnu zaznamenaly tržby letos v únoru, kdy stouply o 9,7 procenta. Šlo tehdy o nejrychlejší růst za sedm a půl roku. V září 2008 si obchodníci polepšili o 8,7 procenta.

„Výsledek i nadále potvrzuje rostoucí kupní sílu obyvatel,“ poznamenal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Celkový objem platů roste a přetavuje se do vyšších maloobchodních tržeb. Aby maloobchod rostl ještě rychleji, museli by spotřebitelé začít i méně spořit,“ dodal.

8 minut
Analytik Novák: Roste prodej po internetu i v prodejnách. Po síti ale několikanásobně rychleji
Zdroj: ČT24

Dlouhodobě pak nejvyšší tempo růstu vykazuje internetový prodej, který v srpnu vzrostl o 31,3 procenta. „Lze očekávat, že trend přesunu nákupu z kamenných prodejen směrem na internet bude pokračovat,“ řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na osmiprocentním výsledku maloobchodních tržeb se ale podepsala i skutečnost, že měl letošní srpen o dva pracovní dny více než ten loňský. Na druhé straně v červenci, který měl o tři pracovní dny méně než loni, zaznamenal maloobchod růst jenom o 1,6 procenta.

S tímto ohledem byla meziroční dynamika v obou letních měsících srovnatelná a pohybovala se na celoročním průměru, poznamenal Seidler. Po očištění o sezonní vlivy vzrostly v srpnu maloobchodní tržby meziročně o 5,6 procenta, v červenci o 5,1 procenta.

Významný růst u motorových vozidel i pohonných hmot

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 11,5 procenta. Neočištěné vykázaly růst až o 18,8 procenta.

Spotřebitelský sentiment zůstává silný a spotřeba domácností tak bude v letošním roce patřit mez hlavní faktory růstu tuzemské ekonomiky.
Jakub Seidler
hlavní ekonom ING Bank
2 minuty
Jak Češi utrácejí
Zdroj: ČT24

Výraznou položkou jsou i pohonné hmoty, jejichž neočištěné tržby vzrostly o 10,7 procenta. „Projevuje se tak stále nízká cena pohonných hmot, ale i skutečnost, že více českých domácností letos trávilo svou dovolenou v Česku nebo v blízkém okolí,“ dodal Zeisel.  

„I nadále si myslím, že je otázkou času, kdy se růst tržeb v motoristickém segmentu začne zpomalovat, neboť silná dynamika růstu zde trvá již déle než dva a půl roku,“ podotknul hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

I když tržby obchodníků celkově rostou, zvyšování cen příliš vidět není. „Na jedné straně je to způsobeno velkou konkurencí obchodníků mezi sebou, na druhé straně je to způsobeno i velkou konkurencí internetových obchodů proti kamenným. Určitě je to i odrazem nízkoinflačního prostředí v podstatě v celé Evropě,“ řekl Novák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bitcoin sestoupil pod 90 tisíc dolarů, vymazal letošní zisky

Cena největší kryptoměny bitcoin i nadále klesá. V noci na úterý poprvé za posledních sedm měsíců sestoupila pod 90 tisíc dolarů (zhruba 1,87 milionu korun). Kolem 7:45 SEČ se bitcoin obchodoval za 89 857,86 dolarů. Od 6. října kryptoměna ztratila více než 25 procent hodnoty. Vymazala tak své letošní zisky.
před 1 hhodinou

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
včera v 10:20

Hospodářská krize v Libanonu vyhnala nahoru ceny elektřiny

Libanon, kdysi přezdívaný Švýcarsko Blízkého východu, uvázl v hluboké hospodářské krizi. Politická paralýza, bezpečnostní nestabilita a válka domácího teroristického hnutí Hizballáh s Izraelem z let 2023 a 2024 připravily tamní měnu o 97 procent hodnoty oproti roku 2019. Tyto problémy rovněž uvrhly osm z deseti obyvatel do vážných existenciálních problémů a zvýšily ceny elektřiny.
včera v 08:02

V rozpočtu může chybět až čtrnáct miliard na dávky, řekl Jurečka. Podle ANO je to víc

V návrhu rozpočtu na příští rok může chybět až čtrnáct miliard na sociální výdaje, připustil pro ČT ministr práce a sociálních věcí v demisi Marian Jurečka (KDU–ČSL). Ujistil však, že na důchody nebo dávky stát peníze prostě najít musí. Odmítl také kritiku hnutí ANO, že v resortu může scházet skoro 32 miliard korun. Pravděpodobná budoucí vládní koalice tvrdí, že v rozpočtu chybí celkem desítky miliard korun.
včera v 06:00

ŘSD nepodepisuje nové smlouvy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dál nepodepisuje kontrakty na nové projekty. K realizaci jsou sice připravené, jenže chybí peníze. V nejistotě se tak ocitají i klíčové stavby.
16. 11. 2025Aktualizováno16. 11. 2025

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probírali povolenky ETS 2

V Událostech, komentářích z ekonomiky hovořili ekonom a hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) o emisních povolenkách ETS 2 nebo o plánech vznikající vlády převést poplatek za obnovitelné zdroje na rozpočet. Debatou provázela Nina Ortová.
16. 11. 2025Aktualizováno16. 11. 2025

Zrušení poplatků za obnovitelné zdroje vyjde na 18 miliard, říká Schillerová. Jurečka varuje před plošností

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce kritizovala, že v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury chybí desítky miliard korun. „Dopravní stavby jsou pro nás absolutní priorita,“ uvedla. Ministr v demisi Marian Jurečka (KDU-ČSL) uznal, že tato složka je problematická. Podle ekonoma Jiřího Rusnoka by dávalo smysl kvůli dopravním stavbám i zvýšit deficit. Stejně jako Jurečka naopak kritizoval, aby schodek rostl kvůli plošnému dotování cen energií nebo snížení odvodů OSVČ.
16. 11. 2025

V návrhu rozpočtu dopravního fondu nejsou peníze na silnice druhé a třetí třídy

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok nejsou vyčleněny peníze na opravy a rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, které jsou v samostatné působnosti krajů, uvedla vláda v demisi. Pokud stát ponechá odpovědnost za tyto komunikace regionům, ale přestane je financovat, povede to k rychlé degradaci dopravní infrastruktury, obává se předseda Asociace krajů ČR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
16. 11. 2025Aktualizováno16. 11. 2025
Načítání...