Kužel: Z morálního hlediska bych půjčku MMF neposkytl

Praha – Půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) devadesát miliard korun, které mají přispět ke stabilizaci eurozóny, nebo ne? To je otázka, která v posledních dnech polarizuje nejen politické elity. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel zastává názor, že samotné půjčení peněz MMF by neměl být problém, z morálního hlediska by však nyní peníze nepůjčoval. Nejdříve je prý potřeba zjistit, proč dochází ke krizi a dále pak mít záruku, že se peníze vrátí.

„Pokud nebudeme mít záruku, že se peníze vrátí, nemůžeme peníze vůbec vydat a podporovat to, co se kolem nás děje,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Podle něj se tak vláda nachází v nelehké situaci. On sám tvrdí, že ačkoliv neviděl oficiální žádost MMF, v půjčce samotné by neviděl žádný problém. Z morálního hlediska bych ji ale v tento okamžik neposkytl.

Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR

„Český daňový poplatník, ale i německý, francouzský a další, nemůže být součástí nezodpovědnosti.“

Důvodem Kuželova názoru je fakt, že nikdo v Evropě neřeší, proč problém destabilizace eurozóny vznikl, ale řeší, jak požár uhasit. A právě v takovémto duchu Evropa nemůže pokračovat. Nejdříve je proto potřeba napravit jednotlivé kroky, aby se ukázalo, kam případné půjčené peníze poputují. Dále je pak prý potřeba zavést větší a konkrétní odpovědnost za konkrétní rozhodnutí.

Přes pokračující krizi eurozóny se ale Kužel nedomnívá, že je čas, aby eurozóna zanikla a neměla by tedy vzdávat snahu o svou záchranu. Zvítězit by měl zdravý rozum a ten, kdo přinese na stůl systémové řešení. Jistá je ale ta věc, že už není možné čekat a řešení by mělo přijít rychle.

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)
Vydáno pod