Jak vybrat kvalitní masíčko na gril?

Praha - V každém z nás zůstal kousek divocha, to mě napadá vždy, když vidím v létě po zahradách čmoudící grily a rozdováděné rodinky ukusující opečené klobásky, špekáčky, především masové pochutiny všeho druhu a někdy i opravdové maso. Abychom si však tento zážitek mohli pořádně vychutnat, nemůžeme koupit to první – mnohdy nejlevnější – co nám v supermarketu přijde pod ruku. Předpis, kolik masa musí obsahovat, totiž platí jen pro špekáčky, lecjaký jiný buřt maso možná ani neviděl. Podle čeho tedy uzeniny a jiné masíčko na gril vybírat?

„Já jsem si vybral svého řezníka, především proto, že vím, jak jeho výrobky chutnají a hlavně vím co v nich je,“ říká Václav Frič z Pražského kulinářského institutu. Pokud si opravdu chcete pochutnat na opečené uzenině, tak v ní musíte kousek masa najít. Bohužel obyčejně tam ale najdete jen podivné záležitosti z masokombinátu, tuk a mouku. „Důvod je jasný, jestli kilo vepřového stojí přes stovku, tak kilo dobré uzeniny nemůže být o mnoho levnější. A tak bych pro opravdové vychutnání hledal uzeninu až od stovky výš. Stojí-li méně než osmdesát, tak to musí být něčím natažené,“ upozornil Frič.

Špekáček připravený podle původní receptury by měl obsahovat padesát procent mladého hovězího zadního masa, dvacet procent vepřového bez kůže a asi třetinu váhy špeku. Když se ale na počátku 90. let zrušily potravinářské normy, mohli si výrobci označovat jako špekáčky, co chtěli. Změnit se to pokusila až vyhláška číslo 326/2001 Sb., podle které musí špekáčky obsahovat nejméně 40 procent masa, obsah tuku nesmí překročit 45 procent.

Ve správných špekáčcích byste neměli najít žádné separáty, či zbytky kůže. A barva by měla být příjemně narůžovělá. Paprikou červeně obarvené uzeniny prostě nejsou klasickým špekáčkem, ten by měl lehce vonět po česneku, pepři a někdy i po muškátovém oříšku. Než si koupíte na sobotní opékání jejich věnec, nechte si jeden odříznout a ochutnejte ho.

Maso: Naložit, nebo nenaložit?

„Maso má mít chuť masa,“ rezolutně odkazuje do pravých mezí Frič. „Takové ty recepty na naložené maso jsou mimo. Já si koupím kvalitní kousek a ten jde na gril. Žádné nakládání, solení a pepření. Steak by měl být na dva prsty silný, a péct ho musíte na rozpáleném grilu. Jedině tak se pěkně zatáhne, propeče a je křehký.  Steak se pak dá na osm až deset minut takzvaně srovnat nebo odpočinout. Ideální je potřít ho bylinkovým máslem,“ dodal. Až poté se maso solí a dochutí. Když pak zakrojíte, nevyteče ze steaku šťáva. „Pokud byste solili syrové maso, sůl z něj vodu vytáhne a z masa je suchá tvrdá placka,“ konstatoval Frič.

Problémem jsou naložené masové výrobky a je jedno, jestli ze supermarketu nebo domácí. Po přiložení na gril totiž spálíte marinádu, pak někdy i maso. A tuk, ve kterém je maso naloženo padá na žhavé uhlí a vypaluje se. Kouř stoupá na maso a tady vznikají i nějaké karcinogeny. Marinovat doporučuji pouze kuře. Tím, že je spíše nevýrazné, snese lehkou marinádu. Ale jen na pár hodin. Ono totiž kvalitní čerstvé maso vůbec nějak upravovat marinádou nepotřebuje. Marinuje se maso především tvrdší a ne tak kvalitní.

Maso „zpoza louže“

Maso na gril by nemělo být zmražené. Nemělo by být z čerstvě poraženého dobytka, čím je maso starší, tím je křehčí, to ví každý kuchař. České hovězí je zkrátka tvrdé, pokud to není přímo svíčková. Proto se mezi kulináři doporučuje z hovězího masa na gril použít maso tzv. zpoza louže. Prostě maso z Jižní Ameriky nebo z Francie. Je daleko chutnější, protože prošlo takzvaným  stařením. To je procedura, kdy maso v teplotě 1 až 2 stupně Celsia 6 až 7 neděl zraje. To se u nás zatím neprovádí, ale takto upravené maso se dá sehnat v některých supermarketech. „Většinou si lidé ani moc nevybírají, prostě vezmou nějaký kus vepřového nebo hovězího nebo drůbežího. Ale pozor hovězí by mělo být z býka a ne z krávy! Kráva je na telata a mléko, býk na maso,“ dodává Frič. Grilovat se dá cokoli, zeleninou počínaje a rybami konče.

Na čem péct?

Nejlepší je asi dřevo, dá se dobře grilovat na briketkách i plynu, ale buďte opatrní u lávových kamenů. Proč? Pokud jste na nich pekli, a právě naolejované či marinované maso, většina z toho vám pak stekla na kameny. Tuk se zapil a teď bude dělat při pečení vždy problém. Ještě horší je varianta, kdy si takto znečištěné kameny necháte vyprat v myčce, to v nich máte pak i nějakou tu chemii.

To že se z grilování stal i u nás fenomén dosvědčují i nově otevírané kurzy grilování, na nich vyučují kulinářští experti. Ceny takových kurzů se pohybují dvěma až třemi tisíci korunami.

Důležité zásady pro grilování

  • Uzeniny, tedy i špekáčky kupujte raději kvalitní, a tedy dražší - cca od 80 korun výše.
  • Maso nekrájejte na steaky šikmo, ale rovně přes vlákna.
  • Nenechávejte kapat olej na žhavé uhlí.
  • Hovězí a vepřové maso nemarinujte, pokud nechcete kamuflovat jeho stáří. Kvalitní maso je křehké samo o sobě.
  • Kořeňte steaky až po grilování.
  • Špekáčky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/737/73644.jpg
  • Maso autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/695/69472.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 1 hhodinou

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 4 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 4 hhodinami

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025
Načítání...