Jak se nenechat na dovolené ošidit cestovkou?

Praha - Jako suchozemci máme nejblíže k moři. Samozřejmě především citově. A cesta k moři je, ať se nám to líbí nebo ne, cesta do zahraničí. A cesta do zahraničí je pro tři pětiny Čechů cesta pořádaná cestovní kanceláří. A že jich máme v republice požehnaně, doslova téměř tři tisíce. Jak vybírat, jak neriskovat?

„Všechny služby, které chcete a zaplatili jste si je, musíte mít v cestovní smlouvě,“ nabádá k ostražitosti mluvčíasociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Postačí však, když je ve smlouvě uvedeno číslo zájezdu s odkazem na katalog cestovní kanceláře, kde jsou pak všechny služby specifikovány.

Ale co když si chceme objednat službu, která v katalogu není obsažena? „Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv službu nad rámec katalogem nabízených, nemůže být problém si je do smlouvy nechat uvést. Samozřejmě, pokud podobné služby cestovní kancelář vůbec nabízí. Tady prostě platí, co je psáno, to je dáno,“ říká o tom Iveta Římalová z cestovní kanceláře Azurraisen. To platí i o ceně. Cestovní kanceláře i agentury mají povinnost uvádět všechny poplatky spojené s cenou zájezdu. Jinými slovy, co ve smlouvě není, nemusíme platit. To se týká i pro nás tak exotického bakšišného.

Velká obezřetnost se vyplatí zejména v momentě, kdy nemáme dostatek času na nekonečné obíhání cestovních kanceláří a zájezd si vybereme z pohodlí domova na internetu. „Já bych doporučoval obezřetnost především v okamžiku, kdy zájezd objednáváte po internetu,“ varuje advokát Jan Válek. „Především byste si měli ověřit, kdo je skutečným prodejcem, a tedy i garantem toho prodeje,“ dodává. Tady totiž jde především o problém s pojištěním proti úpadku. Zatímco cestovní kanceláře takovou povinnost mají, cestovní agentury, které zájezd jen zprostředkovávají, nikoliv.

Požadavky versus realita

Klasickým problémem, který se na dovolených poměrně často vyskytuje, bývá náš požadavek na způsob ubytování. Pokud je ve smlouvě uvedeno, že je váš požadavek na ubytování například v přízemí, jako nezávazný, nemůžete se zlobit na recepci v hotelu, že nevyhověla. Nemusí. Pokud ale jste tento požadavek, stvrdili ve smlouvě jako závazný a dokonce za něj zaplatili, trvejte v hotelu na své. A k tomu vám dopomáhej delegát. Ten by v takovém případě měl sjednat nápravu.

Reklamace

Jsme národ cestovatelský, ale bez velkého sebevědomí. Znáte, to sami. Němci si své vykřičí, Britům si ani nikdo nedovolí odporovat. Je jen na nás, aby brali české turisty v zahraničí vážně. Pokud cítíte, že jste šizeni, ozvěte se. Problémem, může být jazyková bariéra, ale pomoci může již výše uvedený delegát cestovní kanceláře.

Reklamaci uplatněte ihned a písemně, v žádném případě s ní čekali až do návratu do vlasti. Nejen, že to není fér, ale nemuseli byste uspět. Reklamaci totiž jinak můžete řešit až do devadesáti dnů p návratu domů, ale pokud jste problém ani nenahlásili a pak chcete vrátit 2/3 ceny zájezdu, nemá se ani cestovka čeho chytit. Ta totiž ve velké většině uplatňuje slevu právě u majitele hotelu.

Práce na počítači
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
13:35Aktualizovánopřed 19 mminutami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
16:02Aktualizovánopřed 37 mminutami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
10:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoVálka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl

Zamrzlá válka mezi USA a Izraelem na jedné straně a Íránem na druhé má dopad na ekonomická odvětví a komunity tisíce kilometrů daleko. Postihla například srílanský čajový průmysl, který zaměstnává téměř 2,5 milionu lidí. Trhy Blízkého východu tvoří víc než polovinu exportu cejlonského čaje. Odbyt se s válkou v Íránu výrazně proměnil. „Začalo to 28. února. Na následující aukci se ceny čaje propadly o dvacet procent. A dvacet procent čaje se na aukci vůbec neprodalo,“ uvedl předseda Asociace obchodníků s cejlonským čajem Lusantha de Silva. Dovoz cejlonského čaje do Íránu ze dne na den skončil. Teherán přitom do války odebíral téměř polovinu srílanské produkce, ročně za 680 milionů dolarů. Majitelé plantáží tak stojí před zásadními změnami.
před 14 hhodinami

VideoHospodářství táhne spotřeba domácností a nově i investice firem, řekl ekonom Marek

K rychlejšímu budoucímu růstu hospodářství jsou potřeba bilionové investice, a to zejména do lidského kapitálu, tedy do vysokých škol, vědy a výzkumu, řekl v Interview ČT24 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dalšími oblastmi jsou pak dostavba dopravní infrastruktury a příprava odolnější energetiky, uvedl v rozhovoru, který vedl Daniel Takáč. Pokud jde o současnost, ekonomický růst stál do loňského roku na spotřebě domácností, ale v posledních čtvrtletích se jeho dalším pilířem staly i investice firem. S rychlejším rozvojem spotřeby domácností lze podle ekonoma počítat nadále, protože bude pokračovat relativně rychlý růst mezd (nyní přes šest procent meziročně), i vzhledem k jejich dřívějšímu silnému reálnému propadu. Nyní jsou podle Marka na úrovni roku 2021. Spotřebu domácností bude podporovat též snižování vysoké míry úspor, jež vznikla při několika minulých krizích. Za největší brzdu pro české hospodářství považuje potíže Německa, až pak dění na Blízkém východě.
včera v 20:21

SpaceX míří na burzu a chce výrazně překonat saúdské těžaře

Americká firma SpaceX předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) potřebný dokument pro vstup na burzu. V něm například uvádí, že v budoucnosti chce rozvíjet měsíční ekonomiku, infrastrukturu pro umělou inteligenci na oběžné dráze či osobní a nákladní přepravu na Měsíc a Mars. Firma podle dokumentu v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard korun). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.
včera v 11:36

Ministerstvo financí zvýší objem emise státních dluhopisů, oznámila Schillerová

Lidé si zatím objednali české státní dluhopisy za 22,4 miliardy korun. Zájem tak překročil původní emisní plán dvacet miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zároveň rozhodla, že se budou Dluhopisy Republiky prodávat i po překročení emisního plánu, a to až do odvolání. Původně byl úpis první emise naplánovaný do 28. června.
20. 5. 2026

Česká bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle aktuální predikce jejího prognostického panelu zvýší o dvě procenta, v únoru se očekával růst o 2,6 procenta. Pro rok 2027 vyhlíží návrat k silnějšímu růstu ekonomiky na 2,4 procenta. Průměrná inflace by letos dle ČBA měla zrychlit na 2,5 procenta, v únoru ji čekala ve výši 1,7 procenta.
20. 5. 2026
Načítání...