Iberia sníží pilotům mzdy o pětinu a prodlouží jim pracovní dobu

Madrid - Španělská letecká společnost Iberia sníží mzdy pilotům o 20 procent a prodlouží jejich pracovní dobu o 25 procent. Cílem je ušetřit 62 milionů eur (1,5 miliardy korun) a zlepšit konkurenceschopnost firmy. Iberia je již delší dobu s piloty ve sporu a tento krok zřejmě vztahy mezi odbory a vedením dále zhorší.

Piloti Iberie již dříve oznámili, že od 9. dubna do 20. července každé pondělí a pátek uspořádají stávku na protest proti vzniku nízkonákladové letecké společnosti Iberia Express. Piloti se obávají, že vznik nové firmy povede k rušení pracovních míst. Iberia uvádí, že jí každá stávka stojí zhruba tři miliony eur.

„Opatření navržené Iberií ovlivní jen piloty, jedinou skupinu, se kterou jsme, po dva a půl roce jednání, nebyli schopni dosáhnout kolektivní dohody,“ uvádí se v prohlášení společnosti. S odborovými svazy pozemního a palubního personálu aerolinky již kolektivní dohodu uzavřely.

Nová nízkonákladová letecká společnost Iberia Express vznikla 25. března. Piloti to považují za porušení kolektivní smlouvy a obávají se, že Iberia se transformuje do nízkonákladové společnosti British Airways, se kterou se před rokem sloučila.