Hamáček s Maláčovou prosazují růst platů ve státní sféře o tři tisíce korun, odbory souhlasí

Ministři z ČSSD Jana Maláčová a Jan Hamáček chtějí ve vládě prosadit zvýšení platů ve veřejné sféře v příštím roce o tři tisíce korun. Na takovém růstu se shodli s odbory. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce, aby růst platů projednala celá vláda. Hamáček by k jejímu jednání rád přizval i odbory. Na zvýšení platů by podle něj bylo potřeba 21 miliard korun.

Podle návrhu by hasiči, policisté, učitelé, lékaři, sestry, úředníci, pracovníci v kultuře či sociálních službách i všichni ostatní zaměstnanci veřejné sféry měli od ledna dostat tři tisíce korun do tarifu. „Shodli jsme se na tom, že to je řešení i pro tento státní rozpočet,“ uvedl Hamáček.

Odborové svazy původně žádaly ještě víc. Pro zdravotníky chtěly desetiprocentní zvýšení platů, ve školství pětiprocentní. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly ale s tím, že by všichni dostali přidáno stejně, nakonec souhlasí. „Při jednání nezaznělo, že by byla neshoda. Návrh všichni podporují,“ řekl.

Zvýšení platů bude stát desítky miliard. Podle Středuly je zajistí růst

Středula se domnívá, že by peníze na zvýšení platů mohl stát mít díky očekávanému růstu ekonomiky, což podle něj znamená navýšení příjmů státu o několik desítek miliard korun. Hamáček uvedl, že by navrhovaný růst platů o tři tisíce v souhrnu přišel za rok na 21 miliard korun. Agentura ČTK upozornila, že by to nejspíš bylo více. Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699 tisíc lidí. Pokud by všichni měli dostat od ledna 3000 korun navíc, bylo by to za rok přes 25 miliard a k tomu je ještě nutné připočítat odvody.

Ministryně financí Alena Schillerová při srpnovém vyjednávání o změnách rozpočtů v jednotlivých resortech řekla, že růst výdělků projedná celá vláda. Podle Hamáčka by ale kabinet měl o přidání jednat i s odbory. Schůzka by se měla uskutečnit v příštích dnech, míní Maláčová.

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, podle zaměstnavatelů je to moc

Plošně přidáno o jednotnou částku dostali pracovníci veřejného sektoru již loni, a to o 1500 korun. Záměr sklidil i kritiku kvůli nivelizování výdělků – platy ve vysoce specializovaných profesích vzrostly v absolutním měřítku shodně jako ohodnocení za pomocnou práci. Zastánci navýšení argumentovali tím, že ve veřejném sektoru pracují spíše lidé s vyšším vzděláním, zaměstnanců s nízkou kvalifikací v něm tolik není.

Podle Středuly odboráři podporují i návrh Maláčové na navýšení minimální mzdy od ledna o 2800 korun na 18 tisíc. Ministryně práce řekla, že nynější částka není důstojná, nelíbí se jí, že je nižší než v Polsku a na Slovensku. Zaměstnavatelé však s navrhovaným navýšením zhruba o 18 procent nesouhlasí. Podle zástupců podniků je v rozporu s ekonomickou situací v Česku, kdy firmy řeší dopady pandemie. Navrhují růst minimální mzdy o 500 korun na 15 700 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Nemocné“ Německo a špatná nálada jsou podle analytiků pro ekonomiku rizikem

Výzvou pro českou ekonomiku bude v tomto roce vývoj v Německu, ceny energií pro velké odběratele a nálada, již tvoří politici, uvedli analytici oslovení ČT24. Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o půl procenta, vyplývá ze zpřesněných čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obou údajů statistici vylepšili svůj dřívější odhad o desetinu procentního bodu.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 10 hhodinami

Zástupci vládních stran a opozice mluvili o volebním roku, EU i válce na Ukrajině

Svět vkročil do roku 2025. Česko v něm čekají na podzim sněmovní volby, hned zkraje roku je například naplánována inaugurace Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA. Bude jím už podruhé. O domácích i zahraničních otázkách debatovali ve speciálním formátu Událostí, komentářů ve čtvrtek večer zástupci vládních stran i opozičních uskupení. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Aleš Juchelka (ANO), David Smoljak (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Radek Koten (SPD).
před 18 hhodinami

Vláda zavedení eura do voleb řešit neplánuje, ANO a SPD ani po nich

Prezident Petr Pavel oživil svým novoročním projevem debatu o možném přijetí eura. Vláda další kroky v této oblasti ale do konce tohoto volebního období neplánuje. A opoziční hnutí ANO a SPD téma zavedení eura nechtějí otevírat ani po sněmovních volbách.
před 21 hhodinami

Dotace na fotovoltaiku se vrátí v únoru, podpora ale bude nižší než dosud

Lidé se budou od února moci znovu ucházet o dotaci pro fotovoltaiku na rodinné domy z Nové zelené úsporám. Podpora má být ale nižší než dosud. Místo 160 tisíc korun to bude nově 30 procent z celkové investice – tedy sto až 120 tisíc. Žadatel přitom nesmí vlastnit víc než dvě nemovitosti. Subvenci lze navýšit o bonusy. Komora obnovitelných zdrojů energie usiluje o úpravy podmínek programu. Základní dotaci chce navýšit alespoň na 130 tisíc, jinak předpokládá pokles zájmu.
před 21 hhodinami

Kišiněv: Odstavení od ruského plynu je šancí na sjednocení s Podněstřím

Efektivní řízení následků přerušení dodávek ruského plynu do Moldavska a separatistického Podněstří by mohlo vytvořit šanci na sjednocení země, prohlásil místopředseda moldavské vlády Oleg Serebrjan, kterého citovala moldavská i ruská média. V Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc lidí, jsou od Nového roku přerušeny dodávky tepla a teplé vody do domácností. Podle agentury Reuters jsou výpadky způsobeny přerušením dodávek ruského plynu do střední a východní Evropy přes Ukrajinu. Krok si ve čtvrtek vynutil uzavření všech průmyslových podniků v Podněstří – kromě výrobců potravin.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Plísně, sucho, škůdci. Změny klimatu ohrožují pěstování kávy v Keni

Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 korun). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně.
včera v 08:51

Drobní podnikatelé si nově připlatí na odvodech

Drobným podnikatelům, kuřákům nebo konzumentům tvrdého alkoholu od 1. ledna stouply odvody. Téměř 400 tisíc živnostníků s minimálním sociálním pojištěním zaplatí měsíčně na povinných zálohách o 907 korun více než dosud. Stát díky zvýšení vyměřovacího základu plánuje letos vybrat o čtyři a půl miliardy více.
včera v 06:00
Načítání...