ČSOB na prodej?

Praha/Brusel - Belgická bankovní skupina KBC zvažuje prodej ČSOB. Plánovaná emise akcií české banky totiž nestačí na pokrytí finančních problémů, ve kterých se KBC ocitla. Belgičané přijali od tamní vlády pomoc ve výši sedmi miliard eur (zhruba 182 miliard korun), tu však musí do roku 2013 státu vrátit. S informací přišel deník E15, který ji získal od dvou nezávislých zdrojů.

KBC se již dříve vyjádřila pro emisi akcií, jež by kryla minoritní podíl ČSOB. Pokud by se na burzu dostalo 49 procent akcií české banky, získal by její belgický vlastník maximálně 65 miliard korun. Tato částka by však na pokrytí pomoci od belgické vlády nestačila.

KBC v současnosti nemá mimo belgický trh v rukou jiné významnější aktivum než ČSOB, jak potvrzuje i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Za celou ČSOB by KBC mohla dostat něco kolem 150 miliard korun.

Reportáž Jana Spilky (zdroj: ČT24)

Viviane Huybrechtová, ředitelka komunikace KBC:

„ČSOB je klíčová část KBC, takže veřejná nabídka akcií ČSOB, kterou plánujeme, se bude týkat pouze minoritního podílu ČSOB. KBC bude dál držet kontrolní podíl ve společnosti.“

KBC potřebuje hotovost

Podle jednoho ze zdrojů deníku E15 tedy KBC plánuje v roce 2011 prodat majoritu v ČSOB, a to z důvodu získání hotovosti. Otázkou však zůstává, který finanční dům přispěchá s velkorysou nabídkou, když se většina evropských a amerických bank sama dostala do potíží a přijala státní pomoc.

Dle E15 se jako jeden z možných kupců nabízí největší německá finanční instituce Deutsche Bank a kolem lukrativních bank na prodej krouží i asijští investoři nebo movité fondy vzešlé ze soukromého kapitálu.

Ve středu oznámila KBC i její česká odnož ČSOB své hospodářské výsledky za loňský rok. Mimořádně se dařilo největší bankovní skupině v tuzemsku podle objemu aktiv, ČSOB totiž loni zvýšila čistý zisk na 17,4 miliardy korun, což byl pro ni historicky nejlepší výsledek. Naopak o poznání hůře je na tom právě její belgický vlastník. KBC hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 218 milionů eur (asi 5,69 miliardy korun). Meziročně je to nárůst skoro o 24 procent, výsledek ale zaostal za odhady analytiků.

  • Eurobankovky zdroj: frenchfriends.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1421/142052.jpg
  • KBC vs. ČSOB autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142390.jpg
Vydáno pod