Čína se snaží „rozjet“ ekonomiku, samosprávám došly peníze na silnice i platy

3 minuty
Události: Potíže čínské ekonomiky
Zdroj: ČT24

Hrubý domácí produkt Číny vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 4,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od začátku loňského roku. Výzvou pro čínské vedení je pokračující deflace, slabá domácí spotřeba a krize trhu s nemovitostmi, který tvořil skoro čtvrtinu hospodářského růstu. Miliony čerstvých absolventů vysokých škol nemohou najít práci. Místním samosprávám došly peníze na stavbu silnic a platy státních zaměstnanců, informuje zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.

Šen-čen na jihu země je technologickou základnou, kde sídlí továrny světových značek. Za prací se sem stěhovaly miliony Číňanů, takže nemovitosti rekordně zdražily – tedy dokud realitní bublina nesplaskla. Nyní jsou o 40 procent levnější. Slevy, nižší úrokové sazby a sliby úředníků, že trh stabilizují, oživují zájem kupujících.

Čang Ťing zvažuje, že si pořídí byt, aby zvýšil šance na nalezení partnerky vhodné pro manželství. „Doufám, že vláda zavede nějaká opatření na podporu ekonomiky. Ale zatím nemám dostatečnou jistotu,“ říká.

Čínský prezident Si Ťin-pching dva roky odolával výzvám k přijetí razantních kroků. Po propadu ekonomiky v září se ale rozhodl jednat. Nařídil snížit úrokové sazby a přijmout další opatření na podporu růstu.

„Ministerstvo financí a příslušné resorty tuto iniciativu rozhodně realizují a přijímají řadu opatření k emisi dluhopisů, které mají nahradit stávající dluhy místních samospráv,“ řekl k tomu ministr financí Lan Fo-an.

Změny v podpoře bydlení

Náměstek vedoucího Státního úřadu pro finanční dohled Siao Jüan-čchi prohlásil, že Čína do konce roku zvýší objem peněz vynaložených na výstavbu a na podporu bydlení ve formě půjček až na čtyři biliony jüanů (13 bilionů korun), informovala agentura ČTK s odkazem na hongkongský list South China Morning Post. Dosud Peking letos schválil půjčky za 2,23 bilionu jüanů (přes sedm bilionů korun). Vláda ve čtvrtek také oznámila další opatření k deregulaci trhu, jako je zrušení omezení nákupu a prodeje, cenových regulací nebo standardů definujících běžné bydlení.

Zavedení opatření na podporu ekonomiky v září oznámila čínská centrální banka a rovněž politbyro ústředního výboru vládnoucí komunistické strany. Centrální banka mimo jiné přikročila ke snížení úrokových sazeb, zatímco politbyro v čele s prezidentem se zavázalo vydávat státní dluhopisy a využívat je k lepší realizaci „hnací role vládních investic“.

Čínský trh s nemovitostmi je od vrcholu v roce 2021 v silném útlumu. Peking v reakci na to dosud zrušil řadu omezení na nákup nemovitostí a prudce snížil hypoteční sazby a požadavky na akontaci. Zatím se ale nepodařilo zvýšit poptávku ani zastavit prudký propad cen realit. Krize na trhu s nemovitostmi těžce doléhá na ekonomiku a ochromuje důvěru spotřebitelů vzhledem k tomu, že 70 procent úspor domácností je uloženo právě v nemovitostech.

Jak udržet růst kolem pěti procent

„Čína oslavila 75. výročí komunistického státu a vedení slibuje, že do stého výročí v roce 2049 se stane prosperující velmocí,“ nastínila zpravodajka ČT Šámalová. Dodala, že „mnozí Číňané ale nevidí naději na hospodářské oživení, dokud se stejní představitelé budou držet stejné politiky, která vedla k propadu“.

Vláda potřebuje zachránit zadlužené obce na pokraji kolapsu, oživit akciový trh a odvrátit začínající finanční krizi, aby udržela hospodářský růst kolem pěti procent, vypočítala.

Ekonom společnosti Natixis Gary Ng je skeptický. „Je nejisté, nakolik budou tato opatření účinná. A také zda dojde ke skutečnému zlepšení realitního trhu,“ zamýšlí se.

Soustředění moci do rukou jediného vůdce, který o všem rozhoduje, vede podle analytiků k nepředvídatelnosti hospodářské politiky a znejisťuje investory, doplnila zpravodajka.

Zpomalující růst čínské ekonomiky silně doléhá například také na německou ekonomiku, pro kterou je významným exportním teritoriem. Berlínská vláda nedávno uvedla, že i letos, stejně jako v loňském roce, očekává celoroční pokles hrubého domácího produktu.

Německo je stále nemocným mužem Evropy

Ekonomové od minulého roku označují Německo za „nemocného muže Evropy.“ Jeho špatná hospodářská kondice negativně dopadá i na Česko, pro které je hlavním hospodářským partnerem a směřuje tam zhruba třetina českého exportu. Také česká ekonomika loni meziročně klesla.

V současné době pak stále více ekonomů i politiků upozorňuje na negativní tendence hospodářského vývoje Evropské unie. Na zaostávání upozornil například ve své zprávě Mario Draghi. Francouzský prezident Emmanuel Macron pak počátkem října kritizoval Evropskou unii. Podle něj je přeregulovaná a nedostatečně investuje.

Čínský hrubý domácí produkt stoupl za celý loňský rok meziročně zhruba o pět procent, americký pak zhruba o tři procenta. Růst Evropské unie i eurozóny činil 0,4 procenta.


Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 19 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...