Česká strojírenská skupina Alta postaví v Rusku teplárnu

Brno – Není to ani deset dní, co česká strojírenská skupina Alta obdržela jednu z největších zakázek v historii, a dnes podepsala další. Tentokrát Alta postaví ve městě Plast v Čeljabinské oblasti teplárnu za 15 milionů eur (374 milionů korun). Projekt umožní zajistit trvalé a kvalitní dodávky elektrické energie pro společnost JužZolotoUgol, která se zabývá dobýváním rud.

Projekt přinese zkvalitnění dodávky tepla jednak pro samotný závod, ale především pro obyvatele přilehlého města Plast. Alta, která je generálním dodavatelem, předpokládá, že doba výstavby nepřekročí sedm měsíců. Uvedení do plného provozu je plánováno na rok 2014. 

Alta se dlouhodobě zaměřuje na zakázky v Rusku, Bělorusku a dalších zemích. Je silně proexportní skupinou. K největším jejím kontraktům patří víceletá zakázka s Uralvagonzavodem v Nižním Tagilu za miliardu eur, která má být hotová v roce 2013. Týká se modernizace obráběcích strojů pro výrobu vagonů a další produkce.

Projekt teplárny je jedním z mnoha, které Alta v Rusku má. Alta by měla v Rusku zpracovávat i technické zadání na druhou etapu výstavby hlubokého zpracování ropy na Jasjniské ropné rafinerii. Předpokládaný objem investice druhé etapy výstavby činí 250 až 300 milionů eur. Technické zadání bude zpracováno do konce prvního pololetí 2013. Realizace výstavby je plánována v letech 2014 až 2016. Alta vypracovala návrh smlouvy o vytvoření konsorcia se společnostmi CheMont Engineering a CB&I na realizaci projektu.   

ALTA nyní mimo jiné vlastní výrobní závody TOS Kuřim - OS a společnost SE-MI service. V roce 2010 skupina koupila část ČKD Blansko Holding, a.s., zabývající se výrobou těžkých karuselů. Jejich výrobu koncem loňského roku převedla do Kuřimi. Loni do skupiny přibyla Škoda Machine Tool. Alta ji koupila od ruské strojírenské společnosti Stanko Impex Group.

Kuba: Diverzifikace exportu je enormně důležitá   

„V téhle chvíli politické překážky neexistují,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba při své návštěvě Ruska. Význam ruského trhu pro českou ekonomiku je podle ministra nyní o to větší, že odbytiště v Evropské unii, kam směřovalo osmdesát tři procent českého exportu, mají potíže. O potenciálu Ruska naopak svědčí rychle rostoucí obchod, jehož obrat loni dosáhl téměř 13,5 miliardy dolarů. Český vývoz do Ruska za posledních deset let vzrostl téměř desetkrát a letos má šanci překročit hranici šesti miliard dolarů. Zatím se však podílí na celkovém českém exportu necelými čtyřmi procenty.

Nahrávám video
Reportáž Miroslava Karase
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nová firma do 48 hodin za sto eur, navrhuje Evropská komise

Podnikatelé a firmy v Evropě budou moci založit svou společnost do 48 hodin, za méně než sto eur a bez požadavků na minimální základní kapitál. Tak by měla fungovat společnost EU Inc. založená podle takzvaného 28. režimu. Návrh ve středu v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 28. režim je nový právní rámec, díky kterému budou moci start-upy a rychle rostoucí firmy podnikat napříč EU podle jednotných pravidel.
12:45Aktualizovánopřed 11 mminutami

Česko a Slovensko chystají investice do dodávek ropy

Česká republika je připravena zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a MERO, uvedla Saková. Na programu jednání byla i situace kolem ropovodu Družba.
před 50 mminutami

VideoAI a válka s Íránem zdražují elektroniku. Na víc vyjdou počítače či mobily

Situace kolem války na Blízkém východě se kromě cen energií a komodit negativně dotýká i elektroniky. Znamená to například dražší počítače nebo mobilní telefony, řekl pro ČT Vladimír Janíček z elektrotechnické fakulty ČVUT. Už před několika měsíci kvůli vysoké poptávce ze strany datových center pro umělou inteligenci přitom vystřelily nahoru ceny hlavně některých základních počítačových komponent – zejména pamětí. Nyní se může do cen čipů propsat ztížená logistika i dražší výroba způsobená nedostatkem energetických surovin, jakými jsou plyn a ropa.
před 2 hhodinami

Ceny ropy se vrátily k růstu, obavy z vývoje na Blízkém východě nepolevují

Ceny ropy se v úterý opět vrátily k růstu. Na trhu přetrvávají obavy z dlouhodobějšího narušení dodávek kvůli uzavření Hormuzského průlivu v důsledku války na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent přidala 3,2 procenta a uzavřela na 103,42 dolaru za barel. Od začátku měsíce zdražila o 40 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykázala nárůst ceny přes 3,6 procenta na 96,85 dolaru za barel. Kvůli íránským útokům také Spojené arabské emiráty znovu pozastavily provoz v ropném přístavu Fudžajra.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoPorušení rozpočtové odpovědnosti je pro Česko reputační bolest, míní Hampl

Národní rozpočtová rada konstatovala, že rozpočet pro letošní rok porušuje české zákony, protože má moc velký schodek. Představitelé vlády s tím nesouhlasí. „Ať už něco takového říká ministr financí, jiný člen vlády, nebo předseda vlády, jsou to ti hráči, kterým byl zapískán faul,“ řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Ačkoli s porušením zákona o rozpočtové odpovědnosti nejsou spojené žádné sankce, Hampl varoval, že finanční svět počínání vlády vidí. „Reputačně je to určitě bolest i pro Českou republiku a dominantně pro vládu,“ míní. V pořadu Interview ČT24 probral s moderátorem Danielem Takáčem také vliv konfliktu na Blízkém východě na ceny paliv v Česku či výši výdajů na obranu republiky.
před 17 hhodinami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem také rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali i o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoKde chybí pobočky, jezdí úředníci pomáhat s daňovými přiznáními přímo do terénu

Úředníci finančního úřadu Moravskoslezského kraje vyjíždějí pomáhat správně podat daně, navštíví proto obce bez pobočky jako jsou Hlučín, Český Těšín nebo Vítkov. Úředníci dle regionální mluvčí Finančního úřadu Petry Homolové začali s výjezdy v pondělí, kdy navštívili Orlovou a Bohumín. Navštívilo je skoro šest stovek lidí, kteří podali 570 daňových přiznání. Prvního dubna končí termín pro podání papírového daňového přiznání, termín čtvrtého května platí pro přiznání daně elektronicky a uzávěrka prvního července se týká jen osob podávajících přiznání prostřednictvím daňových poradců a advokátů, vysvětlila Homolová.
před 23 hhodinami
Načítání...