Česká ekonomika loni rostla nejvíce od roku 2007, byla druhá v EU za Maltou

Česká ekonomika loni rostla nejrychleji od roku 2007, když růst HDP vykázal 4,5 procenta. Mezi členskými zeměmi vstupujícími do EU po roce 2000 patřila Česku z hlediska úrovně ekonomické výkonnosti druhá nejlepší příčka hned za Maltou. Vyplývá to z publikace Tendence makroekonomického vývoje a kvality života v České republice v roce 2015, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Ekonomice loni podle úřadu pomohlo dočerpávání peněz z fondů EU a nízké ceny ropy na světovém trhu.

„Dařilo se hlavně menším až středně velkým ekonomikám. Kromě nás třeba Irsku, Maltě, Lucembursku nebo Švédsku. S poklesem se potýkalo pouze Řecko,“ uvedla k trendům v roce 2015 předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Meziroční růst HDP celé EU loni činil dvě procenta.

Statistici také upozornili, že růst ekonomiky znamenal i pokračující přibližování ekonomické výkonnosti Česka k průměrné úrovni zemí EU. 

HDP na obyvatele v paritě kupní síly stoupl na 85 procent průměru EU.

Spotřebitelské ceny loni podle publikace rostly jen nepatrně, v průměru o 0,3 procenta. Bylo to nejméně za posledních 12 let. Hlavní příčinou byl podle statistiků propad cen ropy, které klesly na nejnižší úroveň od roku 2004. Ceny potravin loni meziročně klesly o 1,1 procenta, což bylo poprvéod roku 2009.

Celková změna spotřebitelských cen v letech 2006 – 2015
Zdroj: ČSÚ

Publikace rovněž obsahuje informace o zahraniční migraci. Cizinci podle ní loni tvořili 4,3 procenta obyvatel Česka. „Jejich podíl na populaci České republiky se proti roku 2004 navýšil o 2,5 procentního bodu. Přesto setrváváme v desítce států EU s nejnižším podílem obyvatel s cizím státním občanstvím,“ uvedl analytik ČSÚ Jiří Kamenický. 

Vydáno pod