Česká ekonomika je v technické recesi, mezičtvrtletně zeslábla podruhé za sebou

4 minuty
Události: Zpomalení růstu české ekonomiky
Zdroj: ČT24

Česká ekonomika je v technické recesi. Podruhé v řadě klesl mezi dvěma čtvrtletími hrubý domácí produkt. V posledním kvartálu minulého roku se podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu snížil o 0,3 procenta. Meziročně ekonomika naopak zesílila o 0,4 procenta. Statistici zveřejnili také odhad celoročního výsledku. HDP byl podle nich o 2,5 procenta vyšší než v „covidovém“ roce 2021.

Ekonomové definují technickou recesi jako mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního hrubého domácího produktu v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích. To nyní nastalo.

Ve třetím čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 procenta a ve čtvrtém 0,3 procenta. „Hlavním důvodem byly zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ ozřejmil příčinu relativního propadu ekonomiky Vladimír Kermiet z Českého statistického úřadu.

Ve srovnání s předchozím rokem nicméně ekonomika i loni na podzim sílila. HDP byl v posledním čtvrtletí o 0,4 procenta vyšší než v posledních třech měsících roku 2021. Podle statistiků to byla zásluha zahraniční poptávky a výdajů na tvorbu hrubého kapitálu. Výdaje na konečnou spotřebu naopak klesly.

„Na úkor rychlejšího snižování schodku státního rozpočtu jsme se zaměřili na udržení sociálního smíru, přijali jsme několik opatření, která zafungovala. Současně jsme nepolevili v investiční aktivitě státu,“ hodnotí uplynulý rok ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 

32 minut
Byznys ČT24: Česká ekonomika slábne, domácnosti šetří
Zdroj: ČT24

Kroky vlády, které mají na ekonomickou situaci dopad, ale kritizuje opozice. „Vláda řeší pouze příjmy, výdaje, možná zadluženost, nezaměstnanost a tím to hasne. Ona se musí dívat na to, jak její kroky, které činí, budou dopadat v horizontu roku dvou třech na celé hospodářství,“ domnívá se místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO). 

Za celý rok 2022 se hrubý domácí produkt podle odhadu ČSÚ zvýšil oproti předchozímu roku o 2,5 procenta. Je to ovšem srovnání s rokem, jehož zimu a jaro poznamenaly lockdowny, téměř dvouměsíční zákaz cestování mezi okresy a ještě na jeho konci vláda zakázala konání vánočních trhů.

I v celoročním srovnání pomohla ekonomice zahraniční poptávka a výdaje na tvorbu hrubého kapitálu, dolů ji táhly výdaje na konečnou spotřebu domácností. „Růst hrubé přidané hodnoty byl podpořen zejména zpracovatelským průmyslem a skupinou odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství,“ uvedli statistici.

Růst HDP v roce 2022 byl menší než v roce předchozím. Tehdy ekonomika zesílila o 3,3 procenta. Předcházel tomu prudký propad. V roce 2020, kdy se ve světě rozšířil nový koronavirus a státy začaly zavádět rozsáhlé restrikce, se ekonomika propadla o 5,6 procenta.

Předběžný odhad českých statistiků se shoduje s odhadem Mezinárodního měnového fondu. Ten již v polovině ledna uvedl, že růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta. Zlepšil tak svůj odhad z listopadové zprávy, podle kterého měl loňský růst činit pouze 2,3 procenta. V letošním roce fond nadále počítá s poklesem české ekonomiky zhruba o půl procenta.

Obchodníci v Česku se vyšších útrat podle analytiků ještě několik měsíců nedočkají. Hospodářská komora ale považuje současnou mírnou recesi paradoxně za dobrou zprávu. 

„Co nás všechny tíží, je vysoká dvouciferná inflace, která ukrajuje všem z příjmů, která kazí úspory,“ říká ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič. „Jedinou cestou z toho, abychom se té inflace zbavili, je v podstatě snížit nákupy, snížit spotřebu. Je to úplně přirozený jev a to se samozřejmě propíše do onoho poklesu hrubého domácího produktu,“ doplňuje. 

Podle ekonomů také zatím nebude mírná recese znamenat rychlý nárůst nezaměstnanosti. Českému průmyslu podle nich navíc pomáhá solidní poptávka ze zahraničí. 

Analytici očekávali horší výsledky, oceňují robustnost ekonomiky

Martin Janíčko ze společnosti MND a z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické podotkl, že technickou recesi predikce očekávaly, je ovšem mírnější, než uváděly odhady na podzim. „Znamená to, že česká ekonomika vykazuje znaky robustnosti a zároveň je na tom lépe z toho důvodu, že se trochu uklidnila energetická krize,“ podotkl.

Vzhledem k výsledku posledního konjunkturálního průzkumu je podle něj možné, „že jsme se odrazili ode dna“. Přesto se domnívá, že první dvě čtvrtletí bude ještě spotřebitelská poptávka slabá, a proto neočekává větší oživení. Od poloviny roku by se ale mohla poptávka zvýšit.

I hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler připomněl, že trh očekával hlubší mezičtvrtletní pokles stejně jako ministerstvo financí a Česká národní banka. „Z tohoto pohledu tak vývoj ekonomiky v závěru roku překvapil pozitivně a naznačuje vyšší odolnost tuzemské ekonomiky vůči nepříznivému vývoji,“ sdělil.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek vnímá loňský výsledek ekonomiky jako „slušné číslo“ vzhledem k tomu, jak velká byla inflace. 

Analytik Komerční banky Martin Gürtler věří, že recese „byla pouze mělká a krátká, ryze technického rázu“. V první polovině roku bude podle něj ale výkon ekonomiky ještě slabý. „V letošním roce očekáváme růst ekonomiky pouze o 0,3 procenta, zatímco pro příští rok predikujeme zrychlení na 2,4 procenta,“ doplnil.

Evropská ekonomika před koncem roku stagnovala

Eurostat vydal i rychlý odhad vývoje ekonomiky Evropské unie v loňském posledním čtvrtletí. Vyplývá z něj, že stagnovala. Nulový růst je zpomalením proti třetímu kvartálu, kdy hrubý domácí produkt 27 členských zemí mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 procenta. Ekonomika eurozóny o 0,1 procenta vzrostla.

V meziročním srovnání se HDP v posledním čtvrtletí v EU zvýšil v souladu s očekáváním ekonomů o 1,8 procenta. Ve třetím kvartálu rostl výrazněji – o 2,3 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
16:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...