Češi se stavebním spořením jistí na stáří

Praha - Stále více Čechů začíná vnímat stavební spoření spíše jako finanční zajištění k důchodu od státu. Už jen polovina pracujících Čechů totiž očekává, že ve stáří dostane od státu většinu důchodových příjmů. Donedávna bylo stavební spoření pokládáno za ideální, státem štědře dotovanou formu financování bydlení pro mladé. Jeho obliba zůstává i přesto, že vláda notně ořezala jeho podporu.

„Fakt, že dnes využívají lidé stavební spoření ve velké míře jako spoření na stáří, potvrzují klienti v komunikaci s našimi finančními poradci,“ řekl Právu Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). Z výzkumu realizovaného agenturou AVVM vyplynulo, že za nejvýhodnější nástroj zabezpečení na stáří pokládá stavební spoření 58 procent jeho účastníků.

Jedním z nejvýznamnějších předpokladů pro klidné stáří je totiž vlastnictví bytu nezatíženého splátkami. Nájem na rozdíl od vlastního bydlení snadno spolkne polovinu i dvě třetiny důchodu. Češi si stále více uvědomují, že za pár desítek let na tom může být důchodový rozpočet státu ještě hůře než dnes.

„Nyní má stát téměř monopol na finanční zajištění lidí v důchodu, v budoucnu se bude stále více lidí spoléhat na jiné zdroje příjmů.“

Pouze polovina pracujících Čechů očekává, že ve stáří dostane většinu důchodových příjmů od státu. Vyplývá to z výsledků průzkumu AXA. Mezi mladými lidmi do 34 let se toto očekávání objevuje dokonce pouze ve 43 procentech případů. Lidé si podle Boucníka uvědomují, že systém postavený na průběžném financování je vzhledem k demografickému stárnutí populace jen těžko udržitelný. „Proto se také na důchod začínají připravovat již v 35 letech,“ dodal Boucník.

V současnosti je státní penze hlavním příjmem pro téměř devět důchodců z deseti. Jen pět procent penzistů má příjmy především z vlastních úspor a investic, šest procent z penzijního programu zaměstnavatele a dvě procenta z nemovitostí. Na firmy se spoléhá 14 procent pracujících. „V budoucnosti budou hrát mnohem větší roli vlastní úspory a investice, které jako svůj hlavní zdroj důchodových příjmů označilo 26 procent současných pracujících. Poroste i význam penzijních programů zaměstnavatele, na které primárně spoléhá 14 procent ekonomicky aktivních. Hlavní příjmy z nemovitostí očekává pět procent Čechů,“ konstatuje výzkum AXA.

ČMSS: Stát by měl zařadit stavební spoření do reformy penzí

Právě v těchto souvislostech stavební spořitelny, jako je ČMSS, vidí příležitost pro reformování obecného zacílení stavebního spoření přímo směrem k zajištění na stáří. V této souvislosti proto vládním představitelům začínají naznačovat, že stát by měl do reformy penzí systémově zařadit také stavební spoření a patřičně ho podle toho podporovat, neboť stavební spoření je podle ČMSS jedním z pilířů, který by státní důchodové kase mohl v budoucnu významně odlehčit.

Výhodou je i větší odolnost vůči globálním krizím. „Úrokové sazby u stavebních spořitelen méně podléhají výkyvům, takže v době krize byly výhodnější než úroky komerčních bank a klienti, kteří si pořizovali nové bydlení, se ve větší míře obraceli právě na stavební spořitelny,“ potvrdil Právu generální ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček.

Vydáno pod