Babiš představil ekonomické poradce. Nejbližší mise? Rozpočet a daně

Praha – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil veřejnosti svou Radu ekonomických poradců (REP), která má straně propříště vypracovávat expertizy k makroekonomickým a legislativním otázkám. Zasedá v ní mj. ekonom Aleš Michl nebo člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník. Za svůj aktuální úkol rada označila prostudování návrhu státního rozpočtu na příští rok, v blízké době se chce zabývat také otázkou daní.

„Nestydím se za to, že neumím odpovědět na všechno,“ prohlásil Andrej Babiš na úvod tiskové konference. „Naše hnutí chce spolupracovat s  experty, kteří jsou nezávislí, mají své profese, dělají to nezištně a zadarmo a záleží jim na tom, abychom naši zemi začali řídit jiným směrem.“

V Radě ekonomických poradců (REP) hnutí ANO zasedne Petr Zahradník z NERVu, Aleš Michl z Raiffeisenbank, Michal Zdeněk z Vysoké školy ekonomické, právník Robert Pelikán a Jan Čapek z Ernst & Young. „Budeme jasní, struční a budeme si hledět toho, čemu rozumíme,“ prohlásil Michl. Za svůj hlavní cíl si REP vytýčil dvě oblasti: makroekonomiku a legislativu.

Aleš Michl: „Dali jsme si misi, aby znovu nedošlo k makroekonomickým chybám, které se opakovaly posledních deset let – když nám bylo nejlépe, nenašetřila se ani koruna na horší časy. A když nám po pádu Lehman Brothers bylo nejhůře, došlo naopak ke zvyšování daní. Tyto dvě chyby by se opakovat neměly.“

EKONOMIKA: Babišova rada primárně odmítá zvyšování daní, se kterým počítala sociální demokracie. „Jsem ochoten levicovému politikovi zaplatit letenku do Švédska, které tak často dávají za vzor. I Švédsko totiž letos snížilo podnikové daně,“ prohlásil Michl.

REP argumentuje tím, že současný systém jejich výběru je neefektivní, a k navýšení příjmů tak může dojít i s pouhou vyšší důsledností. Vyšší daně navíc podle Babiše odrazují investory – a právě jejich přilákání do Česka je jedním z hlavních cílů hospodářské politiky ANO. „Za investory ale musíme jít aktivně, vyhledat je a mluvit cizími jazyky. A to je pro naše politiky cizí kategorie,“ podotknul Babiš.

Kromě toho chce REP hledat cesty, jak podpořit export a snížit ceny energií. Už tento týden potom chce začít s analýzou státního rozpočtu na příští rok, hledat bude možnosti úspor, které by se nedotkly investic ani důchodů. Zaměřit se chce také na programové cíle potenciálních koaličních stran, explicitně zmínili společné zdanění manželů, jež navrhuje KDU-ČSL.

LEGISLATIVA: V oblasti práva chce Babišův tým prostudovat sérii protikorupčních zákonů, o jejichž přijetí se zasazuje inciativa rekonstrukce státu. Dva z nich již leží ve sněmovně, kam je podala TOP 09 – jedná se o normu zvyšující pravomoci NKÚ a zákon zavádějící transparentní registr smluv. Oba z nich se ANO chystá podpořit. Legislativní experti REPu zároveň budou zkoumat zákon o celostátním referendu, o jehož přijetí se zasazuje Tomio Okamura (čtěte víc), zanalyzovat chtějí i zákonná opatření Senátu, jež bude muset schválit sněmovna.

Brífink předsedy ANO 2011 Andreje Babiše k představení Rady ekonomických poradců (zdroj: ČT24)

Babiš: O lustraci žádat nebudu

Andrej Babiš v souvislosti s řešením povolební situace zároveň uvedl, že nebude žádat o lustrační osvědčení. To přitom požaduje prezident Miloš Zeman po každém, kdo má zasednout do ministerské funkce. Šéf hnutí ANO, o kterém se uvažuje jako o možném koaličním partnerovi ČSSD a KDU-ČSL, se tak zároveň vzdává účasti ve vládě.

„Nevidím důvod, proč bych o lustrační osvědčení žádal. Experti mi říkají, že ho nepotřebuju. Neuvažuju o tom, že bych seděl ve vládě, počkám na soud, který bude v lednu,“ řekl na dotazy novinářů Babiš. Na argument, že by jej Zeman kvůli nedoložení lustračního osvědčení zřejmě ministrem nejmenoval, Babiš dodal: „V pohodě, mně to žíly netrhá.“

Chce počkat na rozhodnutí slovenských soudů, u kterých se domáhá očištění svého jména. Komunistická Státní bezpečnost (StB) na něj totiž vedla svazek copy na spolupracovníka s krycím jménem Bureš. Babiš ale tvrdí, že StB vedla svazek bez toho, aby o tom věděl.