Sněmovna schválila zvýšení výdajů a schodku rozpočtu

Události: Rozpočet ve sněmovně (zdroj: ČT24)

Poslanci odhlasovali zvýšení výdajů letošního státního rozpočtu a jeho schodku o třicet miliard korun. Peníze mají jít na odstraňování škod po povodních, které postihly v polovině září především Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Jednání o vládní rozpočtové novele proběhlo zkráceně.

Rozpočtovou novelu, kterou poslanci přijali zrychleně ve stavu legislativní nouze i opozičními hlasy, nyní dostane k podpisu prezident. Senát rozpočet neprojednává. Předlohu schválila dolní komora hlasy 166 ze 170 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo.

Schodek schválený na letošek vzroste z 252 miliard na 282 miliard korun. Peníze bude mít vláda k dispozici v rozpočtové rezervě. O třicet miliard korun se také zvýší objem kapitoly Státní dluh.

Sněmovna přijala také doprovodná usnesení, jak je předložila opoziční hnutí ANO a SPD a podpořil je ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dolní komora požádala podle návrhu ANO vládu, aby významnou část peněz využila na pomoc občanům a firmám a na odstranění povodňových škod na jejich majetku. Do konce října by sněmovna měla od kabinetu dostat informace k jednotlivým podpůrným programům a Stanjura by měl informovat rozpočtový výbor o každém vládním rozhodnutí o použití peněz.

Na návrh SPD poslanci schválili výzvu vládě, aby zrevidovala doposud nespotřebované výdaje v jednotlivých rozpočtových kapitolách.

Stanjura řekl poslancům, že stát uvolní na pomoc čtyřicet miliard korun, neboť deset miliard vyčlení ve státním rozpočtu na příští rok. Částka podle ministra vychází ze zkušeností z minulých let, kdy státní rozpočet sanoval čtvrtinu škod.

V neděli Stanjura prohlásil, že škody na majetku státu budou vyšší než třicet miliard. Jen v resortu ministerstva zemědělství půjde u vodohospodářských staveb o patnáct miliard a v resortu ministerstva dopravy u infrastruktury o deset miliard.

Projevy ve sněmovně

Opoziční řečníci státní podporu nezpochybňovali, kritizovali ale celkové hospodaření nynější koaliční vlády. Místopředseda ANO a sněmovny Karel Havlíček uvedl, že je státní pomoc v souvislosti s povodňovými škodami potřebná. „Jsme v naprosto mimořádné situaci,“ řekl. Poukazoval ale na to, že zatímco za osm let vlád ANO podle něj rostlo zadlužení v průměru o asi 100 miliard korun ročně, za nynější vlády půjde podle Havlíčka o zhruba 300 miliard korun za rok.

Rovněž předseda klubu SPD Radim Fiala mluvil o hospodaření současné koaliční vlády, které označil za nezodpovědné. Kabinet se podle něj o skutečnou konsolidaci veřejných financí ani nepokusil a způsobil dosud nejvyšší zadlužení absolutně i relativně.

Rozpočtová novela byla jediným bodem programu schůze, který sněmovna schválila beze změn. Zamítla návrh předsedy ANO Andreje Babiše, aby se zabývala také stanovením úkolu vládě, podle kterého měl kabinet předložit vyhodnocení povodní a navrhnout opatření, která by zabránila rozsáhlým škodám do budoucna. Neuspěly ani požadavky Josefa Bělici a Ladislava Oklešťka (oba ANO), aby poslanci projednali konkrétní opatření pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Babiš již předem avizoval, že poslanci ANO rozpočtovou změnu podpoří. V projevu se mimo jiné vyslovil pro výstavbu vodních děl na ochranu před povodněmi. „Zkuste teďka udělat takové zákony, aby se začala skutečně urychleně dělat protipovodňová díla, která ochrání,“ vyzval předseda ANO.

Chce také, aby se dolní komora vedle rozpočtové novely zabývala i stanovením úkolu vládě, podle kterého by měl kabinet předložit vyhodnocení povodní a navrhnout opatření, která by zabránila rozsáhlým škodám do budoucna.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura měl výhrady ke způsobu financování pomoci prostřednictvím zvýšení rozpočtového schodku. Podle něj by vláda měla zastavit pomoc ukrajinským uprchlíkům a zrušit tři ministerské úřady. Lídr SPD stejně jako předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová zdůraznil, že všechny peníze musí jít jen na odstranění povodňových škod.