Poslanci schválili rozpočet na rok 2025

Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun. Poslanci také hlasovali o stovce pozměňovacích návrhů za zhruba 224 miliard korun. Debatu provázela tradiční kritika z opozičních lavic. Předseda SPD Tomio Okamura schodek označil za obří. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opět varoval před čerpáním peněz z vládní rozpočtové rezervy, pokud by ji to snížilo pod zákonem stanovenou hranici.

Pro schválení rozpočtu hlasovalo 98 poslanců z řad vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák, původně zvolený za ANO. Opoziční poslanci včetně donedávna vládních Pirátů hlasovali proti. Třetí čtení trvalo přes pět hodin.

V dílčím hlasování o rozpočtu poslanci podpořili přesun zhruba jedné miliardy korun v rozpočtu ministerstva vnitra na platy v policii a v hasičském sboru, v kapitole ministerstva zemědělství přesunuli 700 milionů korun z podpory venkova na vodohospodářskou infrastrukturu či odsouhlasili převést v rozpočtu ministerstva spravedlnosti zhruba 533 milionů korun na platy v justici. Poslanec STAN Tomáš Müller prosadil přesun 464 milionů korun v kapitole ministerstva průmyslu mimo jiné na průmyslové zóny.

69 minut
90′ ČT24: Rozpočet na rok 2025
Zdroj: ČT24

Sněmovna naopak odmítla třeba přesun 400 milionů korun z rozpočtové rezervy na výstavbu obecních školských zařízení, jak chtěl poslanec Pavel Svoboda (TOP 09). Z návrhů opozičních ANO, SPD a Pirátů uspěl jen jeden, a sice přesun 15 milionů korun z rozpočtové rezervy do kapitoly ministerstva průmyslu organizacím na ochranu spotřebitele, což navrhl poslanec Patrik Nacher (ANO).Poslanci odmítli i část požadavků koaličních poslanců.

Stanjura upozornil poslance na to, že navrhované přesuny peněz mohou snížit vládní rozpočtovou rezervu celkově nejvýše o zhruba miliardu korun. Podotkl také, že jen minimum pozměňovacích návrhů snižuje rozpočtové výdaje. Mnoho úprav podle šéfa státní kasy naopak bere z výdajů daných zákony, a reálně tak zvyšuje schodek. Stanjura se také pozastavil nad navrhovanými přesuny, které berou peníze z odstraňování následků letošních povodní. „Je to na samé hraně, možná za hranou zákona o rozpočtové odpovědnosti,“ řekl. Stanjura dal kladné stanovisko u tří ze čtyř pozměňovacích návrhů, které doporučil schválit rozpočtový výbor.

119 minut
Speciální vysílání: Poslanci rozhodnou o rozpočtu na příští rok
Zdroj: ČT24

Vládu v úvodu schůze zkritizovala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. Vytkla jí například, že schodek rozpočtu snižuje o méně než 30 miliard korun ročně, a to navzdory daňovým změnám, změnám ve valorizaci důchodů i zavedení daně z neočekávaných zisků. Zopakovala svůj argument, že rozpočet není postavený na reálných číslech a chybí v něm některé položky. Poslancům vládní koalice vzkázala, že svými rozpočty „hodili přes palubu“ všechny své sliby, ale i důchodce, rodiny s dětmi nebo zaměstnance a živnostníky.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že odborníci se s opozicí shodují v tom, že rozpočet je nevěrohodný a z části zcela vylhaný. Podle něj v něm rostou investice na Ukrajinu a zahraniční zbrojaře. Vládu obvinil z toho, že nedává nic na skutečnou funkční obranu a investuje do útočných zbraní.

32 minut
Interview ČT24: David Marek
Zdroj: ČT24

Jednání o rozpočtech státních fondů

Sněmovna po hlasování o rozpočtu pokračovala schvalováním rozpočtů většiny státních fondů, tedy investičního, dopravního, zemědělského a životního prostředí. Až na středeční odpoledne sněmovna naplánovala kvůli zákonným lhůtám schvalování rozpočtu kinematografického fondu.

Poslanci rozhodli, že Státní fond podpory investic bude hospodařit příští rok s nižším rozpočtem než letos, a to s 1,74 miliardy korun. Spolu s dalšími předpokládanými příjmy, které tvoří nespotřebované nároky výdajů z minulých let z kapitoly ministerstva pro místní rozvoj, by měl rozpočet fondu činit 3,95 miliardy korun. Naopak Státní fond dopravní infrastruktury bude mít na výdaje asi deset miliard korun navíc, bude v příštím roce hospodařit s výdaji 160,3 miliardy korun.

Státní fond životního prostředí bude v roce 2025 hospodařit s výdaji 45,49 miliardy korun, stejné se předpokládají i příjmy. Letošní schválený rozpočet fondu byl rovněž vyrovnaný, činil 49,9 miliardy korun. Státní zemědělský intervenční fond bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 42,59 miliardy korun, meziročně je rozpočet fondu o zhruba 3,7 miliardy korun vyšší.

V závěru jednacího dne sněmovna schválila, že zemědělci mají dostat příští rok na národních dotacích 3,75 miliardy korun. Částka je ve srovnání s letošním rokem o 1,25 miliardy korun vyšší.

Sněmovna vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Rozpočet skončil schodkem 288,5 miliardy korun, proti plánu byl o 6,5 miliardy korun nižší. Projednání státního závěrečného účtu je podmínkou pro to, aby poslanci mohli schvalovat rozpočet na následující rok.

Schválený rozpočtový schodek na příští rok se má proti upravenému letošnímu rozpočtu snížit o 41 miliard. Příjmy státu se v porovnání s letoškem mají zvýšit o 146 miliard a výdaje mají vzrůst proti upravenému rozpočtu o 105 miliard. Navrhované příjmy představují 2,086 bilionu a výdaje 2,327 bilionu korun.

6 minut
Události: Jednání o rozpočtu
Zdroj: ČT24

Vláda za hlavní prioritu rozpočtu označila konsolidaci veřejných financí, posílení investic a odstranění následků zářijových povodní. Chce také udržet sociální smír. Premiér Petr Fiala (ODS) označil rozpočet v úvodním kole za „více než rozumný kompromis“. Opozice rozpočet kritizuje. Vychází přitom hlavně z výhrad, které začátkem října vznesla Národní rozpočtová rada. Týkají se výnosů z prodeje emisních povolenek, příjmů z odvodů organizací vlastněných státem a objemu peněz na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Schválení návrhu s některými změnami se očekávalo. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá. Zákon o státním rozpočtu dostane k podpisu prezident Petr Pavel, jehož poradci sdílejí pochyby rozpočtové rady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 16 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 17 hhodinami
Načítání...