Ceny v zemědělství poprvé od loňského dubna meziročně stouply

Události: Ceny výrobců (zdroj: ČT24)

Ceny v zemědělství v říjnu poprvé po sedmnácti měsících v řadě meziročně vzrostly. Oproti loňskému říjnu stouply o 2,4 procenta. Ceny v průmyslu zrychlily růst na 0,8 procenta a zdražování stavebních prací zrychlilo na 2,3 procenta. Tržní služby pro podniky meziročně zdražily o 3,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Analytici však s ohledem na vývoj výrobních cen v ostatních sektorech neočekávají, že by se vrátila plošná vysoká inflace z minulých let.

V meziměsíčním srovnání ceny v zemědělství stouply o 6,9 procenta, v průmyslu o 0,1 procenta. Stavební práce v porovnání se zářím zdražily o 0,3 procenta a služby o půl procenta.

Ceny zemědělců stouply v meziročním srovnání poprvé od loňského dubna. Ještě v září zaznamenaly pokles o 0,2 procenta. V živočišné výrobě byly ceny v říjnu meziročně vyšší o 7,1 procenta, v rostlinné výrobě stouply o půl procenta. Mléko oproti loňskému říjnu zdražilo o téměř šestnáct procent, ceny skotu vzrostly o desetinu.

Naopak o zhruba devět procent zlevnila vejce a o 7,8 procenta klesla cena prasat. V rostlinné výrobě zdražilo především ovoce, a to o více než 35 procent. Meziročně o dvanáct procent dražší byly olejniny, naproti tomu brambory zlevnily o 12,8 procenta, obiloviny o 2,7 procenta. Mírně zlevnila i čerstvá zelenina.

Analytik: Růst cen potravin bude pokračovat

„V zemědělství prozatím skončila doba zlevňování, což už dříve potvrzoval vývoj cen masa, a nyní dochází k zastavení trendu poklesu i u rostlinných produktů. V návaznosti začaly růst i ceny potravinářských výrobců a následně i ceny v obchodech,“ popsal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Na očekávané zdražení potravin upozornil i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Vývoj cen v potravinářském průmyslu podporuje očekávání, že bude pokračovat meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele, jenž se v závěru letošního roku může mírně zrychlit. Obecně by se měly naplnit předpoklady, že ceny potravin budou v závěru letošního roku jedním z tahounů celkové inflace v české ekonomice,“ uvedl.

Vzrostly i ceny elektřiny a plynu

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily meziroční růst ze zářijových 0,6 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly vyšší o 4,7 procenta, v případě motorových vozidel, přívěsů a návěsů stouply ceny o 2,6 procenta. Potravinářské výrobky zdražily o 0,4 procenta, přičemž v porovnání s loňským říjnem bylo patrné zejména zdražení mléčných výrobků o 8,3 procenta.

„Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly meziročně ceny výrobků investiční povahy o 2,8 procenta, energie o 0,3 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 1,9 procenta,“ uvádí ČSÚ. Ceny průmyslových výrobců bez energií byly vyšší o 1,1 procenta po zářijových 0,9 procenta.

Ceny stavebních prací v říjnu podle odhadů statistiků zrychlily meziroční růst na 2,3 procenta ze zářijových revidovaných 2,1 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 0,8 procenta, zatímco o měsíc dříve stagnovaly.

„Pomalejší a stabilní růst cen ve stavebnictví vítáme, protože podporuje zvýšený zájem o rekonstrukce, které vedou ke snížení výdajů domácností za energie,“ uvedl předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.

Celková inflace by dle analytiků neměla výrazně růst

Ceny tržních služeb pro podniky v říjnu stouply meziročně o 3,6 procenta, zatímco v září to bylo 3,4 procenta. Ceny za služby v oblasti zaměstnání vzrostly o 12,1 procenta. Za reklamní služby a průzkum trhu firmy platily o 11,9 procenta víc a služby v oblasti nemovitostí zdražily o 7,5 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,9 procenta, stejně jako v září.

Na zdražování služeb pro podniky upozornil i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. „Podobně jako ve spotřebitelském sektoru pak i v tom firemním zůstávají problematické služby, kde se inflace pohybuje nad třemi procenty a nevykazuje výraznější tendenci k uklidňování. Roste tedy pravděpodobnost, že se i na začátku roku 2025 bude tuzemská spotřebitelská inflace pohybovat v horní polovině tolerančního pásma České národní banky,“ informoval.

Údaje o vývoji výrobních cen podle analytiků ale neukazují, že by měla výrazně růst celková inflace a přiblížit se hodnotám z minulých dvou let, kdy přesahovala deset procent. „Nejde o žádnou inflační vlnu, i když ceny některých konkrétních výrobků mohou spotřebitele šokovat,“ podotkl Dufek.