Sněmovna se na své čtvrteční schůzi zabývala odkladem dokončení digitalizace státní správy. Koalice chce odklad o dva roky, Piráti o rok. Rozhodnout by dolní komora mohla do Vánoc. Poslanci nehlasovali o návrhu SPD a ANO na odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z pozice místopředsedkyně sněmovny, program mimořádné opoziční schůze byl zamítnut. Také konání mimořádné schůze k předloze o zmrazení platů vrcholných politiků koalice neumožnila.
Koalice chce odložit dokončení digitalizace služeb státu o dva roky
Koaliční zástupci navrhli odložení digitalizace služeb státu o dva roky, tedy až na rok 2027, aby se úřady mohly dostatečně připravit. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se bez odkladu stát vystavil riziku žalob. „To není rezignace na digitalizaci, naprostá většina agend bude v interaktivním prostředí,“ uvedl. Jako příklad zmínil projekty ministerstva vnitra, dopravy nebo České správy sociálního zabezpečení.
Piráti, jejichž bývalý předseda Ivan Bartoš měl digitalizaci jako vicepremiér na starosti, by chtěli odklad pouze o rok, k delší prodlevě podle nich není důvod. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek popudil bývalé koaliční kolegy tvrzením, že kabinet chce odkladem digitalizaci „zaříznout“.
Opoziční poslanci především z hnutí ANO odklad označili za projev neschopnosti vlády dokončit včas jeden z projektů, které označovala za klíčové. „Tento návrh není jen o odkladu, je to o rezignaci vlády na základní principy digitalizace a transformace veřejné správy,“ uvedl poslanec Robert Králíček (ANO). Připomenul, že státní úřady měly na přípravu digitalizace pět let.
O odkladu by dolní komora mohla rozhodnout do Vánoc, což navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda.
„Zkrátili jsme lhůty mezi druhým a třetím čtením, a je tedy reálně možné, aby sněmovna do konce roku takto důležitý zákon projednala,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Platy politiků
Opoziční ANO nechalo na čtvrtek svolat také mimořádnou schůzi k předloze o pětiletém zmrazení platů politiků, její konání ale vládní většina neumožnila. Ke schválení navrhovaného programu schůze neměla opozice dostatek hlasů. Ještě před tímto hlasováním nicméně k předloze vystoupil předseda ANO Andrej Babiš. Vládní novelu s růstem o skoro sedm procent označil za „klasickou ukázku kolosální arogance, neskutečné asociálnosti a naprosté neschopnosti“.
Zmrazení platů vrcholných politiků neprosadila dvojice opozičních hnutí minulý týden na jednání rozpočtového výboru. Politici se musejí nastavením platů ústavních činitelů zabývat potom, co Ústavní soud v květnu zrušil základní koeficient pro jejich výpočet. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku.
Snaha o odvolání Pekarové Adamové
Dolní komora se ve čtvrtek také měla sejít k návrhu opozičních ANO a SPD na odvolání Pekarové Adamové z funkce předsedkyně sněmovny. Sněmovna ale program mimořádné schůze zamítla. Proti schválení hlasovali poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opozičních Pirátů a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). K přijetí návrhu bylo potřeba aspoň 89 hlasů, opoziční hnutí ANO a SPD jich měla dohromady 79.
Návrh na konec Pekarové Adamové zdůvodňovali zástupci ANO tím, že podle nich neřídí schůze nadstranicky, při sporných situacích postupuje ve prospěch koalice a porušuje jednací řád.
„Já se snažím v pozici předsedkyně být nestranná, ať už tady přímo při řízení schůze nebo při reprezentaci sněmovny navenek,“ řekla Pekarová Adamová k opozičním výtkám. „Pokud budou pokračovat tyto praktiky ze strany opozice, bude se nadužívat a zneužívat přednostního práva místopředsedů sněmovny, pak je na místě, abychom se bavili, jestli mají tu funkci vykonávat,“ dodala.
Koalice v reakci na postup opozice podle ní začala sbírat podpisy pod návrh na odvolání Karla Havlíčka (ANO) z pozice místopředsedy sněmovny. „Pokud někdo chce udělat ať už vendetu a nebo si chce vyřídit účty v rámci boje v Praze, tak já tomu rozumím, pak ale nemůže lhát a používat zástupné argumenty, že nemohu mluvit v rámci přednostního práva k tomu, k čemu chci,“ uvedl Havlíček.
Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že opozici jde především o obstrukce a osobní urážky.
Hlasování o konci Pekarové Adamové se uskutečnilo i loni v dubnu, tehdy opoziční pokus o sesazení šéfky sněmovny neuspěl.