Zdravotnické odbory se k protestu praktiků nepřipojí, chtějí vlastní příští rok

27 minut
Studio ČT24: Tisková konference ČLK a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
Zdroj: ČT24

Protesty organizované lékařskými a zdravotnických odbory kvůli navýšení platů a mezd zdravotníků budou až příští rok. Může jít o výpovědi z přesčasové práce, ale i jinou formu, oznámila na středeční tiskové konferenci předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory podle ní zvažovaly, že se připojí k protestům praktických lékařů a ambulantních specialistů oznámeným na konec října. Původně plánované opakování výpovědí z přesčasové práce oznámené v září nakonec odložily i kvůli povodním na začátek příštího roku.

„Rozhodli jsme se, že nemocnice i při této akci budou zodpovědné,“ prohlásila Žitníková. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek však podotkl, že komora protest praktických lékařů a ambulantních specialistů podporuje. Doplnil, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by si tento vstřícný krok neměl vykládat jako slabost, ale jako ochotu k dalším jednáním.

Dohoda z loňského prosince, která tehdy odvrátila protesty zaměstnanců nemocnic formou výpovědí z přesčasové práce, podle Žitníkové nebyla naplněna. Po devíti měsících jednání není dohoda ani na návrhu zákona o odměňování zdravotníků, neřeší se benefity nebo dřívější odchody do penze. Žitníková se domnívá, že návrhy ministerstva zdravotnictví (MZd) nebylo možné přijmout, neřešily platy a mzdy sester a některým by se odměna dokonce snížila.

Válek považuje dohodu za splněnou, lékaři podle něj zpochybňují její principy. „Rezervy pojišťoven sice existují, je z nich hrazena mimo jiné prevence, podpora lékařů v regionech s hůře hrazenou péčí a mnoho dalších věcí. Přesun těchto peněz na platy by jednak toto vše zlikvidoval, ale hlavně by to ty rezervy vysálo za jediný rok a další rok by na to už nebylo,“ napsal ministr na síti X. Dopoledne přitom pojišťovny vyzval, aby z rezervních fondů přidaly praktickým lékařům a ambulantním specialistům, kteří ohlásili na konec října protesty.

3 minuty
Události: Protesty lékařů
Zdroj: ČT24

Navýšení o 1400 korun není dostatečné, míní odbory

Legislativní úprava měla lékařům garantovat odměnu ve výši 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy. Bez ní se v současné době zdravotníků týká jen dříve dohodnuté navýšení od ledna o 1400 korun, podle odborů je ale nedostatečné. „Kdyby nám v prosinci 2023 řekli tu pravdu, že nám dají pět tisíc až patnáct tisíc, ale v roce 2024 jenom to, co všem ostatním, tak bychom dohodu nikdy nepodepsali,“ sdělil předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK–SČL) Martin Engel.

Strany se ovšem nedohodly ani na dalších parametrech zákona. Například na tom, zda se má do průměru započítávat i přesčasová práce. Ministerstvo nesouhlasilo ani s tím, aby byla sjednocená výše platů lékařů a nelékařských zdravotníků ve státních nemocnicích a v ostatních zařízeních. Rozdíl může činit u lékařů až dvacet tisíc korun měsíčně, u sester zhruba osm tisíc.

39 minut
90′ ČT24: Spory o nárůst výdělků
Zdroj: ČT24

Proti tomu protestují právě praktičtí lékaři pro dospělé, pro děti a ambulantní specialisté. Nejsou totiž spokojeni s tím, že v úhradové vyhlášce ministerstvo málo navyšuje jejich platby. Ministr o tom s nimi chce brzy jednat. „Budeme se ptát na ty důvody, protože nejvíc navyšujeme praktickým lékařům,“ uvedl Válek.

Kritická je i Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje regionální zařízení. Jim úhrady podle ní klesají, dostávají navíc méně než velká zdravotnická zařízení, což považují menší nemocnice za neústavní, a zvažují proto podání k Ústavnímu soudu.

Požadavky lékařů by podle úterního vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vyžadovaly meziročně asi čtyřicet miliard navíc, v systému veřejného zdravotního pojištění je na růst platů přitom k dispozici asi pět miliard. Další peníze by podle něj tak bylo třeba získat buď zvýšením pojistného, daní nebo odebráním peněz pro nemocnice z jiných oblastí péče. Podle Žitníkové ale měly zdravotní pojišťovny na účtech přes padesát miliard korun.

Na příští rok počítá veřejné zdravotní pojištění s 530 miliardami korun, jde o 18,5 miliardy víc než letos. Podle Kubka ale jen 6,5 miliardy jde navíc na úhrady zdravotní péče, jedenáct jde do rezerv zdravotních pojišťoven. „Vláda si objednává zdravotní péči. Není ale ochotná zaplatit reálné ceny, kolik skutečně stojí,“ zkritizoval Kubek.

Kabinet v dubnovém usnesení ministerstvo zdravotnictví zavázal k tomu, aby se vyhnulo deficitu a nerozdělovalo příští rok na zdravotní péči víc, než budou příjmy zdravotního pojištění. Proto jsou nárůsty pro jednotlivé oblasti zdravotní péče meziročně nižší než v předchozích letech. Při příchodu na středeční jednání vlády ministr Válek řekl, že primární péči by pojišťovny měly příští rok podpořit z rezervních fondů, na kterých mají vyšší jednotky miliard. Věří tak, že plánovanou stávku lze odvrátit.

„Budeme se ptát na ty důvody, protože nejvíc navyšujeme praktickým lékařům,“ uvedl ministr. V návrhu úhradové vyhlášky mají praktici meziroční nárůst o 2,8 procenta, proti nemocnicím více než dvojnásobný.

„Plánuji, že se znovu setkáme se zástupci těch dvou skupin a budeme diskutovat, co se dá udělat, abychom ještě výrazněji zdůraznili to, jak nám záleží na tomto segmentu,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 26 mminutami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 2 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 2 hhodinami
Načítání...