Komora a odbory se nedohodly s Válkem na odměňování lékařů

Události: Platy ve zdravotnictví (zdroj: ČT24)

Na finální podobě zákona o odměňování lékařů se zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK) s ministerstvem zdravotnictví po několika měsících jednání nedohodly. Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka jednání úterkem skončila, další návrh resort nepředloží. Další kroky chce ČLK představit ve středu. Proti úhradám na příští rok chtějí protestovat i praktičtí lékaři, Asociace českých a moravských nemocnic zvažuje napadnutí úhradové vyhlášky u Ústavního soudu. Protest zvažují i ambulantní specialisté.

„Předložil jsem tři varianty a ani jedna z nich nebyla akceptovaná,“ řekl po schůzce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Návrhy komory a odborů by podle něj znamenaly náklady na platy vyšší o 40 miliard korun. „Bylo by nutné buď sebrat ve prospěch platů peníze jiným segmentům, zvýšit daně, nebo zvednout zdravotní pojištění. Ani s jedním nemohu souhlasit,“ poznamenal ministr.

Veřejné zdravotní pojištění by mělo podle predikcí mít příští rok k dispozici asi 530 miliard korun. Podle náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka padl návrh na navýšení platů o finanční objem zhruba pět miliard korun. Válek v Interview ČT24 dodal, že resort pro příští rok navrhoval přidat čtrnáct tisíc lékařům po škole, osm tisíc lékařům po takzvaném kmeni a dalších osm tisíc lékařům po atestaci. To by podle něj bylo maximum, které je schopné zdravotní pojištění „utáhnout“.

„Nárůst platů všech zdravotníků bude v příštím roce o 1400 korun tak, jak se dohodla tripartita s panem premiérem,“ řekl Válek dříve na tiskové konferenci.

Ministr zdravotnictví Válek k návrhu zákona o odměňování zdravotníků (zdroj: ČT24)

„Dozvěděl jsem se, že žádný další návrh nedostaneme. Jediné, co na základě dohody mají zaměstnanci veřejného sektoru včetně lékařů zajištěno, je 1400 korun zvýšení platů od příštího roku,“ potvrdil Kubek.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek k nedohodě o odměňování lékařů (zdroj: ČT24)

Návrhy lékařů by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka znamenaly pokračování deficitního financování systému veřejného zdravotního pojištění. To vláda pro příští rok zakázala svým usnesením z letošního dubna. Resort může v úhradové vyhlášce, kterou má vydat do konce října, rozdělit jenom peníze odpovídající příjmům.

Protesty lékařů

Zdravotnické odbory vyzvou lékaře k protestům. České televizi to potvrdila předsedkyně jejich odborového svazu Dagmar Žitníková. „Budeme se bavit o formě a době,“ avizovala.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Žitníková k odměňování zdravotníků (zdroj: ČT24)

Se současným návrhem úhrad na příští rok má problém také Asociace českých a moravských nemocnic. Vadí jí rozdíly mezi úhradami pro regionální nemocnice, které zastupuje, a vyššími částkami pro velká zařízení zřizovaná státem. Považuje to za střet zájmů ministerstva. Neústavní je ale podle asociace zejména to, že úhrady budou meziročně nižší, což už jednou Ústavní soud v předchozích letech zrušil.

Protestní uzavření ordinací na dva dny podzimních prázdnin oznámili rovněž praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti. Meziroční nárůst úhrad o zhruba 2,8 procenta je podle nich příliš malý, počítali s 3,3 procenta. Praktickým lékařům však podle ministerstva úhradová vyhláška pro příští rok přidává víc než ostatním. To potvrdil i Válek v Interview ČT24. „Zdravotnictví mělo zdaleka nejvyšší navyšování plateb ze všech oblastí hospodářství. Platy tady rostly nejvíce,“ prohlásil. Prý se ještě pokusí stávku odvrátit. Péče o pacienty podle něj nebude narušena.

Interview ČT24: Vlastimil Válek (15. 10. 2024) (zdroj: ČT24)

Sdružení ambulantních specialistů chce s praktickými lékaři jednat ještě v úterý večer, úhradovou vyhlášku zatím považuje za návrh. „Tedy buď bude změněna, nebo budeme jistě protestovat také,“ sdělil jejich předseda Zorjan Jojko. Zatím podle něj není jasné, zda se připojí k praktikům, nebo zvolí jinou formu protestu.

Primární péče je dlouhodobě v neutěšené situaci, říká předseda praktiků

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka upozorňuje, že primární péče je dlouhodobě v neutěšené situaci. „Od roku 2017 prochází změnou, kdy jsme si všichni uvědomili, že už jsme ve stádiu ‚klinické smrti‘ a ta péče se nám rozpadá. Situace stále není dobrá, milion pacientů nemá svého praktického lékaře,“ poznamenal Šonka.

Co udělat pro to, aby praktičtí lékaři byli tam, kde jsou potřeba? „Jednoduché řešení neexistuje,“ řekla místopředsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Zuzana Ožanová (ANO). „Ale navýšení platů na příští rok minimálně neznechutí novou krev, která by mohla na tyto pozice nastoupit. Je třeba vytvořit podmínky, aby mladí chtěli tuto práci dělat,“ myslí si Ožanová. S tím souhlasí i náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL).

Události, komentáře: Ekonom Petr Zahradník, předseda praktiků Petr Šonka, náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník a místopředsedkyně ústavně-právního výboru Zuzana Ožanová (zdroj: ČT24)
Načítání...