Zeman označil na bezpečnostní konferenci stažení vojáků z Afghánistánu za chybu, Babiš souhlasí

Podle prezidenta Miloše Zemana je stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu chybou, kterou je třeba napravit, než se vymstí. Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala na Pražském hradě, to uvedl v Zemanově zdravici ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil s názorem Zemana souhlas.

Prezident Zeman připomněl, že o Afghánistánu nedávno jednal summit Severoatlantické aliance. Spojenci se chtějí ze země stáhnout do poloviny září. „Já osobně to stále považuji za chybu, kterou musíme napravit dříve, než se nám vymstí,“ uvedl prezident. „Odchod vojsk ale rozhodně neznamená opuštění politického bojiště. Naše angažmá v zemi, včetně ztráty lidských životů, mělo smysl,“ poznamenal Zeman.

Premiér Babiš se s názorem Zemana shoduje. „Dlouhodobě a spolehlivě se angažujeme v zahraničních misích a operacích. Naši vojáci působí skoro dvacet let v Afghánistánu a musím říct, že souhlasím s panem prezidentem Zemanem, že asi to není dobře, že z Afghánistánu odcházíme. A jak jsem slyšel ze summitu NATO, vícero evropských politiků má stejný názor,“ řekl Babiš.

S koncem spojenců v Afghánistánu nesouhlasí ani další zástupci české vlády. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) by případná destabilizace Afghánistánu mohla znovu NATO, a tedy i Českou republiku, ohrozit. Proto je podle něj důležité, aby i nadále pokračovala nepřímá podpora Afghánistánu ve formě peněz nebo výcviku. Je podle něj potřeba v zemi udržet i českou diplomatickou přítomnost.

Vojáky z Afghánistánu by v současné době nestahoval ani ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), načasování je podle něj nešťastné. Uvědomuje si ale, že v zemi nemůže česká armáda zůstat bez spojenců napořád a že Afghánci musí vzít bezpečnost do vlastních rukou. Zároveň dodal, že se připravuje výcvik afghánských ozbrojených sil, který bude mimo afghánské území.

Čeští politici kritizovali stažení z Afghánistánu i minulý týden po summitu NATO. Již dříve ale zástupci obrany oznámili, že se čeští vojáci stáhnou společně se spojenci. Ti plánují odchod ze země do letošního 11. září. Česká armáda může mít v současné době v Afghánistánu podle schváleného mandátu až 205 vojáků. Od roku 2002 se jich v zemi vystřídalo několik tisíc. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Česko má podle Zemana pokračovat v boji proti teroru

Spojenci by podle Zemana neměli dopustit, aby se z Afghánistánu opět stalo útočiště teroristických skupin. To podle Zemana reálně hrozí, když se uváží poslední vývoj v zemi. Jeho slova podpořil i Babiš. „I když se ze země nyní stahujeme, chtěli bychom dál pokračovat ve výcviku tamních ozbrojených sil. Proti terorismu ale bojujeme i jinde, pomáháme v Iráku a loni jsme úspěšně veleli výcvikové misi v Mali,“ prohlásil Babiš.

Odchod z Afghánistánu podle Zemana umožňuje ujasnit si priority českého vojenského angažmá ve světě. „Česká republika musí být připravena přispívat k boji proti teroru od Blízkého východu po Afriku,“ poznamenal. Čeští vojáci by podle něj měli působit v misích NATO, EU i účelově vzniklých koalic. Také Zeman připomněl české působení v Mali a ochotu navýšit počet vojáků například v Iráku.

Babiš zase zdůraznil pozici českých vojáků v mezinárodních strukturách. „Armáda České republiky je klíčovou součástí NATO. Díky našim vojákům je naše země vnímána jako důvěryhodný a spolehlivý partner. Severoatlantická aliance pomáhá ručit za naši bezpečnost a my zase ručíme za bezpečnost jiných zemí NATO. Naše členství v Severoatlantické alianci pokládám za naprosto zásadní,“ dodal Babiš.

„Měli bychom být předvídatelnými a aktivními partnery v rámci NATO,“ řekl zástupce opozice a předseda Pirátů Ivan Bartoš v odpoledním programu konference.

Politici napříč spektrem vyzvali k dodržování dvou procent HDP na obranu

Zeman také podpořil růst investic do obrany, a to jak objemově, tak i kvalitativně. „Armáda České republiky se musí připravit na konflikty budoucí, nikoli minulé, čemuž musí odpovídat její akvizice,“ prohlásil. Investice podle něj musí směřovat do moderní výzbroje.

Babiš řekl, že vláda udělala velký krok ke splnění závazku dávat dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Návrh ministerstva financí přitom počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta HDP. Rozpočet ministerstva by tak byl výrazně nižší, než jak Česko slibuje spojencům z NATO. 

Před tím varovali představitelé opozice. „Rozpočet ministerstva obrany se nesmí stát obětí politických handlů. Je třeba plánovat, potřebujeme rozpočtový rámec na roky dopředu tak, aby zde bylo předvídatelné financování k obraně státu,“ prohlásil Bartoš. „Politická odolnost dodržet dvě procenta (HDP na obranu) do roku 2024, 2025 bude absolutně klíčová,“ dodal místostarosta ODS Alexandr Vondra.

„Buď dáme dvě procenta (HDP), nebo jsme schopni vyjednat v NATO, že budeme dávat míň. Prostě není možné nedodržovat smlouvy,“ poznamenal předseda KSČM Vojtěch Filip k aktuálnímu stavu rozpočtu obrany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 8 mminutami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila novelu, která má zpřísnit česká azylová a migrační pravidla. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce o změnách znovu jednat s opozicí. Normu, která přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců a zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, připravil resort vnitra. Koalice ji ale hlavně z časových důvodů předloží jako poslanecký návrh. Sněmovna by se jím mohla začít zabývat v dubnu.
17:11Aktualizovánopřed 25 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...