Dobrovolný strážce nenese vinu za požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud

8 minut
Události: Soud rozhodl, že Jiří Lobotka vinu na požáru v Českém Švýcarsku nenese
Zdroj: ČT24

Bývalý dobrovolný strážce Jiří Lobotka nenese vinu za obří požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal jeho vinu pouze v případě menších požárů na Děčínsku zjara 2023, za ty mu vyměřil dva roky vězení. Muži hrozilo za obecné ohrožení a poškození cizí věci patnáct let vězení. Stát požádal o uhrazení škody 225 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Obžalovaný se nejprve doznal k založení všech požárů, později odvolal své přiznání ve vztahu k největšímu požáru z července 2022.

Podle soudu neexistuje žádný přímý ani nepřímý důkaz, že by velký požár v národním parku spáchal obžalovaný. Jednou ze základních otázek podle soudce Romana Felzmanna bylo, jaké důvody mohly vést ke změně výpovědi Lobotky. Nabízely se zdravotní důvody, intoxikace podávanými léky. Policisté konzultovali s psychiatrem, zda je možný výslech Lobotky. „Nevyplývalo, že by obžalovaný nebyl schopen výslechu (v léčebně),“ uvedl. Soud má za to, že Lobotka nebyl pod vlivem léků při výpovědi a věděl, co říká, výpověď nebyla vynucená.

Dospěl k závěru, že pokud Lobotka takto rozdílně vypovídal, činil tak, protože sám chtěl. Není podle soudu neobvyklé, že obviněný změní svou výpověď. Důležitá byla podle soudu cesta z léčebny na policii, kdy Lobotka chvíli uváděl, že nespáchal nic, poté, že založil menší požáry a i že spáchal všechno. „Bylo povinností soudu a předtím i povinností trestních orgánů prokázat vinu a vyloučit pochybnosti,“ řekl Felzmann. Důkazy neprokazují, že se obžalovaný skutku dopustil, dodal.

Soud uložil Lobotkovi ochranné ústavní léčení protitoxikomanické a náhradu škody u menších požárů na Děčínsku. Polehčující okolností bylo podle soudu doznání Lobotky, na druhou stranu požáry založil s rozmyslem, bylo jich více, proto nelze uložit podmínku. Soudce řekl, že v hlavním řízení zazněla spousta domněnek, polopravd, nepravd, lží. „Některé osoby se nedokázaly oprostit od toho, aby jiné osoby křivě obvinily nebo křivě vypověděly,“ řekl.

Lobotka po měsících ve vazbě zamířil domů, ačkoliv nechtěl. Soud ho s okamžitou platností, i přes odvolání státního zástupce, z vazby propustil. Jednací síň opustil bez pout. Zda je připraven na život na svobodě, se ukáže v nejbližší době, řekl jeho obhájce Vít Pavko.

Žalobce muži navrhoval dvanáct let

Státní zástupce Lobotkovi navrhoval nejméně dvanáct let za založení požáru v Českém Švýcarsku a dalších menších požárů na Děčínsku a vedle nepodmíněného trestu také ústavní léčení. Obhájce navrhoval uznat Lobotku vinným pouze ze založení menších požárů a uložit mu za to podmíněný trest v polovině sazby, která je šest měsíců až tři roky.

Státní zástupce Martin Krumpoch uvedl, že ohledně požáru z roku 2022, který vypukl v Malinovém dole nedaleko Hřenska, je důkazní situace sice složitější než v případě menších požárů z jara 2023, ale důkazy existují.

Motivací Lobotky pro jeho založení podle žalobce bylo to, že před lety musel ukončit působnost na pozici dobrovolného strážce parku a později neuspěl ve výběrovém řízení pořádaném správou národního parku. „Tyto okolnosti neztratily u obžalovaného na palčivosti,“ podotkl státní zástupce. Obhájce v závěrečné řeči poznamenal, že požár vypukl až sedm let poté.

Žalobce uváděl, že Lobotka byl fyzicky zdatný a přírodu Českého Švýcarska dobře znal. Následně nerozporoval zahájení trestního stíhání. Zjištěno bylo, že trasa z místa pobytu Lobotky v Rumburku do Malinového dolu je průchozí, řekl Krumpoch.

Obhájce kritizoval vedení výslechu

Obhájce Pavko v závěrečné řeči kritizoval průběh vedení výslechu Lobotky ze strany policie v psychiatrické léčebně. V daném doznání podle něj Lobotka uváděl skutečnosti ohledně požáru, které neodpovídají realitě. Trasa z Rumburku k místu vzniku požáru tam a zpět měří osmdesát kilometrů, za normálních okolností ji trvá ujít sedmnáct hodin, uvedl obhájce.

V přiznání někdejší dobrovolný strážce uvedl, že si koupil v konkrétním obchodě čtyři lahve lihu a smirkový papír. Žádné platby kartou ani platba za lahve lihu a smirkový papír v dané prodejně nebyly prokázány. Lobotka navíc označil místo vzniku požáru jiné, než ve skutečnosti bylo.

Doznání Lobotky v psychiatrické léčebně a po následném převozu na policii je podle obhájce jediným důkazem v případu. V uvedené době byl navíc pod vlivem léků, zdůraznil Pavko a dodal, že žádný další důkaz, který by vedl k Lobotkovi, policisté nenašli. Lobotka své výpovědi měnil už během cesty z léčebny. „Policie se musela cítit pod extrémním tlakem a spokojila se s doznáním,“ sdělil obhájce.

Správa národního parku ani policie rozsudek nekomentovaly. „Nemáme rozsudek k dispozici. My vnímáme rizika z pravidelných návratů sucha, proto se zaměřujeme na prevenci, na koncepční řešení, nikoliv na pachatele,“ řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. „Nepřísluší nám komentovat rozhodnutí soudu,“ uvedl mluvčí krajské policie Kamil Marek.

„My už jsme na počátku říkali, že za to těžko někdo bude odsouzen,“ řekl senátor a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN). Soud podle něho zřejmě rozhodl tak, jak musel.

21 minut
90′ ČT24: Požár v Českém Švýcarsku z roku 2022
Zdroj: ČT24

Nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii

Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července 2022. Na boji s ním se podílelo asi šest tisíc hasičů z celé republiky, profesionálních i dobrovolných. Potýkali se s velkou fyzickou náročností práce, kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů a v neposlední řadě s únavou a vyčerpáním.

Pracovali v náročném terénu na zemi, hasili i ze vzduchu. Využili i speciální letadla ze zahraničí. Pomáhali také policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Několik obcí včetně Hřenska bylo evakuováno, v osadě Mezná úplně shořely tři domy a další plameny poničily.

Požár se podařilo zcela zlikvidovat až po dvaceti dnech. V parku spálil zhruba 1100 hektarů území, na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů. Jde o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka. Plameny způsobily škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je ještě vyšší.

Příčinou rychlého a zpočátku nezvladatelného šíření požáru byly pro oheň mimořádně příznivé klimatické podmínky, hlavně vysoká rychlost větru, velké sucho a také vysoká teplota vzduchu v prvních třech dnech požáru. Sucho panovalo na území parku nepřetržitě od května 2018 a v srpnu 2022 bylo v oblasti Českého Švýcarska nejintenzivnější za posledních šedesát let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 1 mminutou

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 3 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 4 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 10 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 17 hhodinami
Načítání...