Chtěl být strážcem, ztratil motivaci, řekl kolega o obžalovaném ze zapálení Českého Švýcarska

3 minuty
Události: Soud přerušil případ požáru v Českém Švýcarsku
Zdroj: ČT24

Soud dočasně přerušil proces s mužem obžalovaným ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Poslal ho do psychiatrické péče. Lékaři by mu měli postupně snížit dávku léků, aby dokázal soudní jednání lépe vnímat. Chování bývalého dobrovolného strážce se podle jeho bývalých kolegů začalo měnit před lety, když nezískal vytoužené pracovní místo.

Muži za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí až patnáct let vězení. Jiří Lobotka zapálení požáru v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 popírá. Přiznal vinu jen v případě menších požárů na Děčínsku. Soud zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl. Muž působil při hlavním líčení zmateně, proto si soud vyžádal posouzení jeho psychického stavu.

„Moje největší přání by bylo, kdybych mohl být umístěný v Bohnicích, kde je hezký park, o který bych se mohl starat. Sekat trávník, hrabat listí, zametat,“ řekl Lobotka.

Přírodu měl podle bývalých kolegů vždycky rád. Prošel složitým výběrovým řízením. „Naším cílem je toho člověka, než mu svěříme jakoukoli pravomoc, prověřit maximálně. Povinnosti, které měl, tak plnil velice dobře,“ uvedl vedoucí strážců NP Šumava Pavel Svoboda. Jeho snem mělo být místo profesionálního strážce, jenže těch je málo. Když ho nezískal, s kolegy přerušil kontakt. „V podstatě ztratil nějakou motivaci,“ dodal Svoboda.

Prodloužení vazby

V důsledku medikace není podle soudce Romana Felzmanna možné, aby se obžalovaný účastnil hlavního líčení. V soudním procesu tedy nyní nelze pokračovat, dodal. Zároveň rozhodl o prodloužení vazby, ve které je Lobotka od loňského května.

Znalci z oboru psychiatrie a klinické psychologie uvedli, že u obžalovaného nezjistili akutní psychotické onemocnění. Má podle nich poruchu osobnosti. „Soud nerozhoduje o výši medikace. Nyní se lékaři budou medikaci snažit snížit, aby jeho účast na trestním řízení byla pokud možno jím více vnímaná,“ řekl obhájce Vít Pavko. Doplnil, že Lobotka bude umístěn na psychiatrii ve speciální vazební věznici.

Způsobení požáru v Českém Švýcarsku Lobotka opakovaně popíral už v minulosti. Podle obžaloby způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů.

Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha a velmi vysokých teplot i přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů rozdělal oheň v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

Požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Musely se evakuovat stovky lidí. Náročný zásah trval 21 dní. Požár způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší. U likvidace požáru se vystřídalo šest tisíc hasičů. Pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. Obyvatelé několika obcí je museli opustit, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 37 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 58 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 2 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 5 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...