Vyšší zdanění sladkých nápojů rozděluje koalici

4 minuty
Události: Vyšší daně na slazené nápoje?
Zdroj: ČT24

V koalici pokračuje debata o zdanění slazených nápojů. Se záměrem ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) uvalit na tento sortiment i spotřební daň souhlasí Starostové i Piráti. Podle Válka je možné změny stihnout prosadit ještě do konce volebního období. Třeba vládní lidovci jsou ale k návrhu zdrženlivější. Obě opoziční hnutí, ANO i SPD, pak už předem avizovala, že záměr nepodpoří.

Politici teď čekají na výsledky pracovní skupiny, tvořené podle Válka čistě nepolitickými odborníky. Jejich úkolem má být posoudit, jak se k vyššímu zdanění slazených nápojů staví jednotlivé státy. „Doporučení skupiny půjdeme dál diskutovat s koaličními partnery,“ dodal Válek.

Vyšší zdanění nezdravých nápojů doporučuje Světová zdravotnická organizace, podle které už na to přistoupilo 105 zemí. Kabinetu zavedení takové spotřební daně navrhla i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Pro je i Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Víme, že zdanění pozitivním způsobem působí na konzumaci (slazených nápojů), na jejich složení a má to i tu výhodu, že je jednoduché je definovat,“ kvituje nápad nutriční epidemioložka SZÚ Eliška Selinger.

Návrh skupiny odborníků má být vázaný na obsah cukru v nápoji. Jak upozornila vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Jana Hajšlová, cukru má totiž člověk celkově zkonzumovat jen asi deset procent denního energetického příjmu. Tuto hranici jde ale podle ní snadno překročit i jedinou plechovkou slazeného nápoje. Ta může obsahovat až 55 gramů cukru.

Model vyššího zdanění na základě obsaženého cukru představili už loni členové NERV. Podle nich by stát měl vybírat tři koruny a čtyřicet haléřů u nápojů s obsahem cukru nad 50 gramů na litr. Stát by tak mohl vybrat na daních o skoro tři miliardy ročně víc.

Prevence chorob versus zdražování

Piráti a Starostové s návrhem ministra zdravotnictví vesměs souhlasí. Možné vybrané peníze navíc by mohly podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka jít do zdravotnictví, kde by pokryly lepší zdravotní péči a prevenci civilizačních chorob. Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová pak naznačila, že by stálo za to otevřít komplexnější debatu i o rozšíření zdanění na další druhy nápojů, včetně těch energetických.

Vlažnější postoj mají ke změnám zbylé vládní strany. K debatám se chtějí vrátit až poté, co budou známy právě výsledky jednání pracovní skupiny. „Uvidíme, jestli opatření budou směřovat do daňové nebo jiné oblasti. Teprve po poctivé analýze výsledků se rozhodnu, zda takový návrh budu podporovat, nebo ne,“ okomentoval záležitost ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdrženliví jsou také lidovci. „Já si nejsem jistý, jestli je správné, abychom přes nastavení daňových sazeb říkali lidem, co mají pít,“ zapochyboval předseda strany Marian Jurečka.

Bez ohledu na výsledky jednání odborníků mají obě opoziční hnutí jasno. Ruku pro změny ve sněmovně by nezvedla, a to vesměs kvůli zdražování. „Vláda zvýšila DPH u nápojů už daňovým balíčkem na 21 procent, od letošního roku tak došlo k výraznému navýšení cen,“ upozornil místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová s ním souhlasí. „Ti lidé si to stejně koupí. To znamená, že jenom zaplatí víc a samozřejmě na to doplatí,“ uvedla Schillerová.

Vyšší daně i u alkoholu a cigaret?

Kromě dalšího zdanění slazených nápojů plánuje ministerstvo zdravotnictví podpořit i další zvyšování DPH u nikotinových výrobků a alkoholických nápojů. „Aktuálně hledáme cestu, jak najít konsenzus na zdanění vína, a bavíme se obecně i o dostupnosti alkoholu,“ potvrdil ministr zdravotnictví Válek.

Zároveň připomněl, že penalizaci dalších návykových látek zvažují kromě české vlády i představitelé dalších zemí. Třeba v Evropské unii se aktuálně vede debata o tabákových výrobcích, připomněl Vlastimil Válek.

Většina koaličních stran ale ani možnému navýšení daní z neřesti nakloněná není. Konsolidační balíček, který kabinet schválil loni, totiž daně u tvrdého alkoholu a tabáku už zvýšil. Jediným alkoholem, který má stále nulovou spotřební daň, je tiché víno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 13 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 16 mminutami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 17 mminutami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 24 mminutami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 26 mminutami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 1 hhodinou

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 1 hhodinou

SOCDEM nemusí platit stamiliony potomkům Altnera, rozhodl odvolací soud

Odvolací soud zrušil rozsudek, podle nějž měla SOCDEM (dříve ČSSD) zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů. Případ se vrací k novému projednání, vyplývá z databáze Infosoud. Vývoj ve sporu nyní potvrdil i Altnerův syn Patrik. Podle něj je nefér, že soud po 25 letech trvání pře rozhodl od stolu bez nařízení jednání. Altnerova rodina loni vyčíslila svůj nárok na téměř půl miliardy korun.
16:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...