Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu také pro velké společnosti

18 minut
Brífink po jednání vlády 14. prosince
Zdroj: ČT24

Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu i pro velké firmy. Ty budou v příštím roce platit stejné ceny, jaké už vláda dříve nastavila pro ostatní odběratele. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Opatření má podniky motivovat k úsporám. Státní rozpočet by rozšíření cenového stropu mělo vyjít na dalších maximálně čtyřicet miliard korun.

Vláda už na podzim stanovila cenové stropy energií, a to konkrétně na šest tisíc korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a tři tisíce korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky.

Maximální ceny vláda dříve schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a firmy bez obchodní povahy. Ve středu se tak opatření rozšířilo i na zbývající velké podniky. Celkově by podle vládních materiálů mělo zavedení cenových stropů pro všechny odběratele vyjít státní rozpočet na maximálně 170 miliard korun.

Zastropování cen i pro velké firmy podle Síkely umožňuje upravený dočasný krizový rámec, kterým Evropská komise povolila státům finančně podporovat průmysl a velké společnosti.

19 minut
Tisková konference k cenovému stropu na energie pro velké firmy
Zdroj: ČT24

Zastropování je podle ministra zároveň možné kombinovat s dotacemi, které pro firmy spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v listopadu. Podmínkou toho je, aby celková pomoc státu pro jeden podnik nepřesáhla čtyři miliony eur, tedy zhruba 100 milionů korun. Pokud limit podnik překročí, bude podle dalšího připravovaného nařízení vlády, které vláda projedná začátkem ledna, povinen toto překročení odvést zpět do státního rozpočtu. Resort zároveň počítá se čtvrtletním vyhodnocováním fungování pomoci pro velké podniky.

Zastropování přivítali také zástupci firem. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého výsledkem dlouhých a obtížných jednání, kdy bylo nutné najít vhodné řešení z hlediska státních financí i situace v průmyslu.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj připustil, že v českém průmyslu doposud přetrvávala velká nervozita, protože by se české firmy bez zastropování dostaly do těžkých problémů a výrazně by se snížila jejich konkurenceschopnost v rámci Evropy.

7 minut
Události ČT: Vláda schválila zastropování cen energií i pro velké podniky
Zdroj: ČT24

„Je to něco, co nutně potřebujeme, protože v porovnání se sesterskými společnostmi v Evropě bychom byli v nevýhodě,“ reagoval na zastropování cen energií ředitel Grammer Tachov Martin Kořínek. Firma má v Česku čtyři výrobní závody. Zatímco loni za energie zaplatila kolem padesáti milionů korun, letos je to zhruba 120 milionů. Bez zásahu vlády by meziroční nárůst odhadovala o dalších sto procent.

„Ten krok byl nutný, protože kdyby tak nenastalo, firmy skončí. Buď by je skoupily němečtí konkurenti, nebo by skončily přirozenou cestou, to znamená, že by nemohly provozovat své podniky,“ uvedl místopředseda sněmovny a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). 

Souhlas Evropské unie

Návrh na rozšíření cenového stropu i pro velké firmy prezentoval spolu se Síkelou ještě před jednáním vlády také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj jde o klíčové opatření pro zajištění konkurenceschopnosti českého průmyslu, míra podpory ze strany státu bude přitom stejná jako v jiných státech EU. Stát podle něj na kompenzace použije peníze z nedávno přijatých mimořádných odvodů a daní firem.

„Řešili jsme, jak vyřešit otázku veřejné podpory za stávajících pravidel, které jsou stanoveny v rámci EU. Podpora byla proti pravidlům jednotného trhu a byl potřeba nutný souhlas Evropské komise,“ podotkl s tím, že Komise výjimku schválila ve druhém listopadovém týdnu. „Je to důkaz toho, že na unijní úrovni umíme prosazovat naše zájmy a zájmy našich občanů,“ dodal.

„Chtěli jsme, aby to bylo v souladu s evropským právem,“ uvedl rovněž Stanjura a doplnil, že se Česku rovněž podařilo prodloužit dočasný krizový rámec pro podporu průmyslu do roku 2023, ale také změnit podmínky – například to, aby podpora byla konkurenceschopná.

„Jako důležitý faktor hodnotím to, že se nám podařilo vyjednat maximální výši podpory pro jeden konkrétní podnik, která je stejná ve všech členských státech, tedy nemůže být konkurenční nevýhoda pro naše firmy, což je velmi důležité, protože jsme nejvíce průmyslovou zemí EU,“ dodal Stanjura.

Podotkl, že byla zvolena cesta, která je administrativně nejjednodušší. „Ano, může se stát, že v jiném členském státě bude zastropováno na jiné úrovni, ale celková výše podpory bude stejná – čtyři miliony eur. Bude záležet na tom, jak velkou spotřebu má konkrétní podnik, ale maximálně může vyčerpat čtyři miliony eur,“ uvedl.  

Šlo to udělat lépe?

Havlíček v Událostech, komentářích zopakoval, že zastropování cen energií pro velké firmy je správným krokem. „Je dobře, že vláda vyslyšela volání podniků i volání opozice. Udělalo se to i navzdory ministru Síkelovi, který ještě před dvěma měsíci tvrdil, že něco takového možné není,“ řekl.

Podle bývalého ministra průmyslu to ale stále není tak, že by si všechny firmy byly rovny v tom, že budou nakupovat elektřinu za jasně zastropovanou cenu, jak to mají malé firmy či domácnosti. Nesprávné je podle něj i to, že strop je stále vysoký. 

„Legální nástroj, který teď máme, hovoří o maximálních limitech, které jsou možné jednotlivými členskými státy poskytnout, což je podle různé velikosti a specifikace čtyři až sto padesát milionů eur na jeden podnik. Je tedy úplně jedno, jestli zastropujete na částce sto, dvě stě nebo tři sta euro, protože ve finále se všechny částky sčítají a budou jednotné limity na jednotlivé podniky. Pokud dostanete jednou sto nebo dvakrát padesát, tak je to v každém případě sto,“ reagoval náměstek pro řízení sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. 

Rafaj označil středeční rozhodnutí vlády za velmi důležité pro velké podniky. „Ve firmách se stále ještě významně nepropisuje snižování poptávek. Ve chvíli, kdy tohle začne, tady budeme mít hlubší recesi, k tomu se pak přidají další efekty. Takže abychom se vyhnuli zbytečným problémům, určitá forma jistoty je důležitá,“ připomněl. Zastropování cen energií pro velké firmy označil za „kompromis možného“. 

28 minut
Debata o zastropování cen energií pro velké podniky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 6 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 7 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 7 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 12 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...