Vědci z Akademie věd objasnili jednu z příčin „Alzheimera"

Mezinárodní vědecký tým z Akademie věd přišel na jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní mikroskopické metody, kterou pro výzkum vyvinul, zjistil, na jakém principu fungují její molekuly. Objev může pomoci lépe pochopit povahu nemoci a přispět k vývoji nové léčby.

Alzheimerova choroba je nevyléčitelná a představuje nejzákeřnější formu demence. Ve světě jí trpí kolem 44 milionů lidí a počet pacientů stále roste. „Alzheimerova nemoc je komplikovaný proces. Ještě nikdo neví, jak přesně funguje,“ konstatoval vedoucí vědeckého týmu, fyzikální chemik Martin Hof.

Uznávaný vědec německého původu v Praze působí již řadu let a jak sám říká, cítí se být Němcem i Čechem zároveň. Rozmanitost národností prosazuje i při práci. Jeho tým, který tvoří Portugalka, Turek a Čech, navázal na již známý poznatek, že Alzheimerovu chorobu způsobuje shlukování čili agregace peptidů v mozku, kvůli kterým se poškozuje mozková hmota.

Buněčné membrány neuronu se proti tomuto shlukování peptidů (organických sloučenin z aminokyselin) podle Hofa přirozeně brání. „My díky našemu výzkumu ale nyní víme, že se brání pomocí cukrových lipidů,“ řekl – a cílem vědeckého projektu bylo objasnit právě funkci lipidových molekul.

Nezanedbatelná ztráta lipidů

S přibývajícím věkem u člověka cukrové lipidy ubývají, což může Alzheimerovu chorobu rozvinout. „Když se podíváme na mozek pacienta, který zemřel na Alzheimera, a pacienta, který zemřel na něco jiného, je vidět, že Alzheimer má méně procent cukrových lipidů,“ vysvětlil výsledek výzkumu.

Díky lepšímu experimentálnímu výzkumu, než byl doposud, ukázal Hofův tým, že lipidy dokážou nebezpečné shlukování peptidů zastavit. „Jednu cestu, která je spojena s Alzheimerovou nemocí, tak můžeme trošku zpomalit,“ tvrdí o výzkumu portugalská členka týmu Mariana Amarová.

Hofův tým musí výsledky ještě prokázat na vzorcích pacientů, které dostane z Experimentální neurobiologie Národního ústavu duševního zdraví. Naději pro dobrý výsledek má ale podle něj velkou.

Reportáž: Tým z Akademie věd odhalil jednu z příčin Alzheimera (zdroj: ČT24)
Vydáno pod