V uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených koronavirem mezi staršími lidmi v domovech seniorů po celé zemi. Jejich zřizovatelé si často stěžují, že nemají dostatek ochranných pomůcek. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že pomoc od státu teď zamíří právě tam.
V domovech seniorů výrazně přibylo nakažených. Pomoc tam už míří, tvrdí Hamáček
Nemoc COVID-19 už byla potvrzena minimálně v sedmi domovech pro seniory. Například v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem celkem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců.
K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. V domově bylo ráno 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.
Vedení domova informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené spíše mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace.
Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. Ředitelka domova Hana Hlaváčková dopoledne uvedla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. „Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění,“ uvedla.
Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl.
V domovech chybí ochranné pomůcky
Jihočeští hygienici momentálně trasují, jak se nákaza dostala k deseti lidem z českokrumlovské sociální služby SOVY. Nakažených je šest klientů a čtyři zaměstnanci. „Klienti, u nichž byla prokázána nákaza, zůstávají v odlehčovací službě, je zajištěna jejich izolace a péče o ně,“ informovalo město Český Krumlov.
Potvrzení nákazy u tří lidí oznámil v sobotu ředitel Domova seniorů Liberec-Františkov Jan Gabriel, jedná se o dva klienty a jednu z pečovatelek. „Jeden byl hospitalizován v krajské nemocnici Liberec ve čtvrtek ve večerních hodinách, druhý včera večer,“ řekl v sobotu v ČT ředitel zařízení pro seniory.
Domovu pro seniory v Liberci podle jeho ředitele stále chybí ochranné pomůcky. „Sice máme nastavené postupy, jak by to mělo vypadat, co bychom měli dělat. V tuto chvíli jsme ale nedostali z té vládní zakázky, bohužel, žádné ochranné obleky a nemáme žádné respirátory FFP3,“ uvedl Gabriel.
O nedostatku ochranných pomůcek mluví i náměstek frýdecko-místeckého primátora Marcel Sikora (KDU-ČSL). Městu tak pomáhá místní textilní firma, která šije nanoroušky. Ty je podle vedení města možné používat opakovaně. Tamní domov pro seniory se stará o 196 seniorů a dodávky z kraje údajně nestačí.
„Spotřeba jednorázových ústenek je zhruba tři tisíce týdně a domov pro seniory získal od státu celkem tisíc roušek,“ uvedl Sikora s tím, že město rozdalo roušky do všech pobytových a terénních sociálních služeb na území města. Zásobuje je i klasickými látkovými rouškami.
Podle ministra vnitra Hamáčka zamířilo do jednotlivých krajů už kolem šesti milionů roušek a asi 1,2 milionu respirátorů. „Teď právě hasiči zavážejí (ochranné pomůcky) do domovů seniorů a ústavů sociální péče. Je to dávka přes tři miliony roušek a půl milionu respirátorů,“ řekl.
Ve vysílání ČT to potvrdila i ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová (ČSSD). „Dneska to ještě není všude, protože jde o obrovské množství klientů, ale měli bychom zítra, nejpozději v pondělí, diskutovat i s hejtmany jako vláda o situaci v sociálních službách. Doufám, že v té době už bude ta situace v pořádku,“ řekla.
O tom, kdo první potřebné ochranné pomůcky dostane, rozhodovalo podle Hamáčka ministerstvo zdravotnictví. Pomoc podle něj mířila v první řadě za zdravotníky a nyní směřuje právě do sociální oblasti. „Jak to přichází, tak to odesíláme. My už na skladech nemáme vůbec nic a čekáme na další letadla,“ uvedl ministr vnitra.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že distribuci ochranných pomůcek do domovů seniorů zajišťuje ministerstvo vnitra. „500 tisíc respirátorů od nás ministerstvo vnitra dostalo a předpokládám, že během dneška už jsou distribuovány právě s cílem podpořit zejména zařízení sociálních služeb,“ doplnil.
Vznikne více než 300 lůžek pro pacienty z domovů pro seniory
Ministr Vojtěch v sobotu uvedl, že pro nakažené seniory z domovů seniorů vyčlení stát 329 lůžek. K dispozici budou v nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v lázních Toušeň a Těchoníně.
Podle šéfa krizového štábu Romana Prymuly půjde o místa pro seniory s lehčími příznaky, kteří budou muset být v karanténě. K dispozici budou nejdříve místa v prvních čtyřech nemocnicích a zhruba do týdne přibudou i karanténní lůžka ve vojenské nemocnici v Těchoníně.
Ministerstvo zdravotnictví chce seniory více ochránit novými předpisy. Domovy důchodců a léčebny dlouhodobě nemocných musejí nově vyhradit deset procent své kapacity pro klienty s příznaky a zařídit jim samostatné koupelny a toalety.