Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

24 minut
Reportéři ČT: Ilegální billboardy
Zdroj: ČT24

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.

Na dálnici D1 přes Vysočinu u Velkého Meziříčí v posledním týdnu zmizelo pět velkých a osvětlených reklamních ploch. Silničářům však v odstraňování na místě bránili pracovníci reklamní agentury. Reportéři ČT celý incident se souhlasem silničářů a policistů natáčeli se skrytou kamerou.

Příjezd silničářů k billboardu blokovala dvě zaparkovaná auta. Na místě byla od začátku přítomna také policie, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o pomoc. Dvě ženy policistům ukázaly plnou moc majitele pozemku, na kterém reklama stojí. Tím je firma Auto Dobrovolný VM, která má v místě autosalon. Jeho majitel potvrdil, že plnou moc vystavil na žádost společnosti BigBoard.

„Já je (ženy) neznám. Já jsem je (plné moci) podepisoval firmě BigBoard, oni mě požádali, že tam bude schůzka s ŘSD. A tím, že billboard není náš, tak že nás budou zastupovat ve věcech ohledně demontáže billboardu. Takže jestli se nepletu, jmenovitě nevím, ale byla to právnička a zástupkyně společnosti BigBoard,“ sdělil majitel autosalonu Milan Dobrovolný.

Podle zákona přitom majitel pozemku, na kterém je nelegální reklama, musí umožnit její odstranění. Ženy, které vystupovaly na místě jménem majitele pozemku, to ale odmítaly. Tvrdily, že paragraf zákona, na který se odvolávali silničáři, pouze vyžaduje, aby majitel pozemku umožnil vstup pěších osob, nikoli vjezd techniky.

„Když tento zákon mluví o vstupu, tak také například máme úpravu vstupu do České republiky, a také neříkáme, že se vztahuje jen na ty, kdo přijdou pěšky, a ne například na ty, kdo přiletí letadlem. Takže tím pojmem ‚vstup‘ zákonodárce jasně myslel vstup včetně veškeré techniky, která je potřebná k odstranění toho zařízení,“ vysvětlil právník Vladimír Sharp z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

První pokus o likvidaci skončil neúspěchem

Silničáři na místě uvažovali i o dalších variantách odstranění, protože na místo, odkud by mohli billboard odinstalovat, nemohli kvůli blokaci projet. Jednou z možných variant bylo i odstranění reklamy z dálnice, což by vedlo k zastavení již tak hustého provozu. Tato možnost se však nakonec zamítla kvůli menšímu dosahu techniky.

První pokus o likvidaci černého megaboardu tak skončil vítězstvím jeho majitele. Silničáři na závěr ještě zvažovali, že by z konstrukce odstranili alespoň reklamní plochu, ale to nakonec znemožnil silný vítr. Odpojili tak pouze elektřinu.

Mezitím se na pozemku odehrál další spor. Jedna z žen bránící likvidaci tvrdila, že silničáři potřebují povolení od stavebního úřadu. O tuto věc se společnost BigBoard soudí s ministerstvem dopravy. Soud ale už zamítl návrh na předběžné opatření, kterým chtěla skupina likvidaci reklam zablokovat. Resort trvá na tom, že postupuje podle zákona.

Silničáři se po několika dnech na místo vrátili, přičemž se opakovala stejná situace – pozemek znovu blokovaly auta. Místo žen byli na místě dva muži, kteří se s policisty bavili velmi žoviálně.

Po pár desítkách minut odkryli reportéři svou identitu a účastníky oslovili na přímo. Jeden z mužů ale před nimi utekl do prostoru autosalonu.

„V tomto případě se nedala situace řešit jinak, protože i kdybychom v krajním případě využili našich pravomocí a zajistili tu osobu, tak by to stejně nevedlo k tomu, že by auta byla odstraněna,“ sdělila mluvčí policie Kraje Vysočiny Dana Čírtková. Na dotaz, proč policisté auta, která blokovala přístup k billboardu, neodtáhli, vysvětlila, že strážníci nemohou auta odtáhnout z jakékoli komunikace.

Policie na místě přitom zaznamenala dva přestupky. Jeden spáchala řidička, která neuposlechla výzvu a s vozidlem neodjela, druhý firma Auto Dobrovolný, jelikož neumožnila likvidaci černé reklamy. „Já jsem viděl příkaz k tomu, abychom umožnili vstup, a to jsem umožnil a řekl jsem: ‚Ano, můžete to řešit v rámci toho vstupu, není problém.‘ To, že tam někdo potřebuje vjet, mně nikdy nikdo nesdělil,“ tvrdí majitel autosalonu Dobrovolný.

Společnost billboard nakonec sama odstranila

V dalších dnech se ale silničářům podařilo bez potíží odstranit dva jiné billboardy o pár kilometrů dál. Ty stály částečně na pozemku města Velké Meziříčí a nikdo jejich likvidaci nebránil. Další dva reklamní panely odstranila sama společnost BigBoard, včetně toho u autosalonu, jehož odstranění původně blokovala.

„Výsledkem je, že z těch pěti reklam jsme dvě odstranili my naší technikou a s našimi smluvními partnery a tři billboardy odstranili sami majitelé konstrukcí,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Proč skupina BigBoard usilovala o zachování reklamy, ačkoliv o pár dnů později reklamní plochu sama zklikvidovala, není jasné. Společnost totiž na písemné dotazy nereagovala, poslala pouze stručné stanovisko. „Vámi dotazované reklamní plochy v katastru Velkého Meziříčí jsou povolené a zcela legální. Jejich legalitu potvrzují příslušné orgány, včetně ministerstva dopravy,“ uvedla mluvčí firmy Pavlína Stránská.

Konečný účet akce u Velkého Meziříčí zatím není jasný. Úřady posoudí přestupky a ŘSD se musí vyrovnat s firmou, kterou vybralo ve veřejné soutěži. Ta měla podle veřejně dostupné smlouvy dostat za odstranění pěti velkých reklam celkem přes tři miliony korun. Otázkou ale je, jak se bude řešit situace, kdy na místě byla technika i pracovníci, ale nemohli se dostat na pozemek.

„Pokud si zasmluvníme nějakou kapacitu, když mluvíme o odstraňování reklamních zařízení, že jich bude odstraněno deset, ale ve skutečnosti je potřeba odstranit jen tři, tak zaplatíme tři, samozřejmě,“ sdělil Rýdl.

Velkých reklam kolem dálnic ale zbývá stále dost. Podobný střet, jaký se odehrál kolem Velikonoc na Vysočině, tak nejspíš nebyl poslední.

Načítání...