Senátorkou za Hodonín se stala Eva Rajchmanová

Druhé kolo senátních voleb v Hodoníně vyhrála Eva Rajchmanová (SPOLU). Získala 51,61 procenta hlasů. Druhá Ladislava Brančíková (ANO) dostala 48,38 procenta hlasů. Druhého kola se zúčastnilo 21,93 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 44,61 procenta.

V prvním kole získala Rajchmanová 28,46 procenta hlasů, druhá Brančíková 27,70 procenta hlasů. V obvodu Hodonín usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.

O vítězství Rajchmanové se rozhodovalo do poslední chvíle. „Je to úžasné, bylo to velké dobrodružství. Přijímám to s pokorou a děkuji voličům za důvěru a hlasy, které mi dali. Měla jsem vnitřní pocit, že to dobře dopadne,“ řekla Rajchmanová.

Ráda by navázala na práci své předchůdkyně Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL), která senátorský mandát neobhajovala, protože se loni stala ministryní životního prostředí. „Chci se zaměřit na ochranu životního prostředí a vody. Chtěla bych urychlit výstavbu D55 na našem území a také se chci zaměřit na komunitní energetiku. KDU-ČSL rovněž podporuje rodiny,“ nastínila Rajchmanová.

Končící senátorka a současná ministryně Hubáčková uvedla, že vítězství Rajchmanové je pro ni zadostiučiněním. „Bude pokračovat v mé práci. Myslím, že náš region bude hájit velmi dobře,“ dodala.

Brančíková poděkovala voličům za hlasy. „Byl to těsný výsledek v prvním i druhém kole. Je to pro mě velká zkušenost a určitě nelituji, že jsem do toho šla. Je rozhodnuto a je to, jak to je. Blahopřeji paní Rajchmanové a přeji jí, ať se jí v její práci daří,“ uvedla Brančíková.

Před šesti lety Hubáčková ve druhém kole získala 67,78 procenta hlasů. Druhý tehdy skončil Zdeněk Škromach (ČSSD). Voleb se v roce 2016 zúčastnilo sedm kandidátů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek dorazil na schůzku s Pavlem

Bude záležet čistě na premiérovi Andreji Babišovi (ANO), zda nominuje Filipa Turka (za Motoristy) do vlády, řekl při příchodu na Pražský hrad prezident Petr Pavel. Své výhrady k němu pokládá za natolik zásadní, že by se jimi měl zabývat i premiér, protože složení vlády je i jeho vizitkou. Pavel Turka přijal v pondělí dopoledne. Motoristé nadále trvají na tom, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad v současnosti vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka.
03:18Aktualizovánopřed 5 mminutami

Podle Fialy (SPD) chybí v rozpočtu 116 miliard na výdaje

Ve státním rozpočtu na příští rok chybí na výdaje 116 miliard korun, prohlásil místopředseda SPD Radim Fiala s odkazem na ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO). Řekl to před jednáním koaliční rady ANO, SPD a Motoristů, která měla rozpočet na programu. Koalice dříve operovala s částkou o dvacet miliard nižší.
před 34 mminutami

SPD neuvažuje o výměně ministra obrany kvůli výrokům o F-35 či Ukrajině

Místopředseda SPD Radim Fiala řekl před pondělním zasedáním koaliční rady novinářům, že jeho strana neuvažuje o výměně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) kvůli jeho výrokům o modernizaci F-35 či pokračování podpory Ukrajině. Hnutí SPD se k těmto tématům staví dlouhodobě kriticky.
před 1 hhodinou

Nová vláda chce na provozu ministerstev ušetřit pět procent

Noví ministři navrhují rušení neobsazených míst a konec některých úředníků na svých resortech. Škrty má v pondělí schvalovat vláda. Podle odborů ale dosavadní postup zatím plně neodpovídá zákonným požadavkům. Kritiku vzbuzují například kroky předsedy Motoristů Petra Macinky. Vláda ANO, SPD a Motoristů chce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na provozu ministerstev ušetřit pět procent.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne hovořili o jmenování nové vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali jmenování nové vlády ANO, SPD a Motoristů a s tím spojené převzetí jednotlivých resortů novými ministry. Debata se týkala také předvánočního období. Pozvání přijali bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář, šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek, spisovatelka, kuchařka a gastronomická novinářka Dita Pecháčková, výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a herec Jan Antonín Duchoslav. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 1 hhodinou

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
07:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
před 3 hhodinami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...