Šéf Vězeňské služby Michailidis skončí ve funkci

8 minut
Brífink k personálním změnám ve vedení Vězeňské služby
Zdroj: ČT24

V čele Vězeňské služby skončí k 30. září na vlastní žádost Simon Michailidis. Nahradí ho dosavadní první náměstek bezpečnostního sboru Tomáš Hůlka. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Michailidis vede sbor od října 2021.

Šestapadesátiletý generálporučík Michailidis řešil za dobu svého působení mimo jiné i dlouhodobý personální podstav, kdy sboru chybělo přes 900 lidí. Podle resortu se mu podařilo zajistit plynulý chod věznic, zastavit úbytek příslušníků i civilních zaměstnanců a také rozšířit zaměstnávání vězňů. Letos v květnu také předal resortu novou koncepci rozvoje vězeňství.

Michailidis řekl, že končí z osobních důvodů, které vůbec nesouvisí s politickým děním. „Naopak souvisí s mým velikým přáním udržet dynamiku rozvoje Vězeňské služby (VS),“ sdělil. Rozhodl se tak prý už letos v únoru, tedy ještě za předchůdce Decroix Pavla Blažka (ODS). Ministryni oficiálně požádal o uvolnění ze služebního poměru toto úterý, následující dva měsíce se bude věnovat plynulému předání funkce.

Hůlka se zaměří na stabilizaci personálu i bezpečnost ve věznicích

Brigádní generál Hůlka, který nastoupí do funkce generálního ředitele VS 1. října, zahájil profesní kariéru ve Vězeňské službě před 27 lety ve věznici Stráž pod Ralskem. Postupně se stal vrchním inspektorem, vedoucím oddělení, ředitelem věznice Bělušice a poté ruzyňské věznice. Post prvního náměstka zastává od února 2022. Podle profesního životopisu vystudoval pedagogickou fakultu na Univerzitě Jana Amose Komenského.

V čele Vězeňské služby se chce Hůlka zaměřit na stabilizaci personálu, bezpečnost ve věznicích, zavádění nových trendů v oblasti odborného zacházení s vězněnými osobami nebo prosazení nové koncepce vězeňství platné do roku 2035. Na tiskové konferenci zmínil také potřebu získat peníze na navýšení platů zejména občanských zaměstnanců. Pokračovat chce též v náborové kampani. Decroix dodala, že dlouhodobého podstavu ve Vězeňské službě si je vědoma.

Michailidis vystudoval Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. U Vězeňské služby začínal jako strážný v opavské vazební věznici. Později byl dozorcem rovněž ve Stráži pod Ralskem, kde se v roce 2010 stal ředitelem. O šest let později přešel na generální ředitelství. Dlouhodobě se zabýval zaměstnáváním odsouzených, programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězňů v rámci středního odborného učiliště nebo spoluprací s neziskovým sektorem.

Podle zákona o Vězeňské službě jejího generálního ředitele jmenuje i odvolává ministr spravedlnosti, kterému ředitel odpovídá za činnost VS. Funkční období šéfa bezpečnostního sboru je pětileté, mandát nesmí tentýž člověk opakovat více než dvakrát za sebou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 9 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud uložil Švachulovi z kauzy Stoka trest sedm let a osm měsíců vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO), obžalovaného v korupční kauze Stoka. Švachula si v dohodě o vině a trestu vyjednal se státním zástupcem trest sedm let a osm měsíců vězení, také propadnutí části majetku za miliony korun, sdělil žalobce Petr Šereda. Další z obžalovaných podnikatel Lubomír Smolka a bývalý vedoucí technik správy Petr Kosmák dostali podmínku a peněžitý trest. Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi soud uložil trest pět let vězení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...