Rychetský v OVM: O Lisabonu jsme rozhodli předem a nikoliv jednou provždy

Praha - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský potvrdil, že návrh nálezu soudu k Lisabonské smlouvě byl připravený řadu týdnů a měsíců. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce tak reagoval na kritiku ze strany prezidenta Václava Klause, že o osudu smlouvy bylo rozhodnuto už dávno před úterním jednáním. Rychetský zároveň zopakoval, že soud o smlouvě nerozhodl jednou provždy.

Netajíme se tím, že rozhodnutí předcházela mnohaměsíční nezanedbatelná práce, řekl k nálezu soudu Rychetský. „Dlouho dopředu jsme měli připravený návrh, který se upravoval. … Nález jsme měli v ruce okolo 20. srpna a několikrát jsme o něm diskutovali.“ Rychetský dále uvedl, že soud operoval se všemi argumenty prezidenta Klause a vypořádával se s nimi, protože sami ústavní soudci měli o těchto otázkách své pochybnosti. Odmítl tak prezidentovu kritiku, že se Ústavní soud v odůvodnění svého nálezu s jeho právními argumenty náležitě nevypořádal.

Rychetský: Ústavní soud nerozhodl jednou provždy

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Klaus ve svém vyjádření ke středečnímu rozhodnutí soudu uvedl, že očekává, že nějaká skupina poslanců či senátorů znovu vznese jeho i další argumenty proti Lisabonské smlouvě. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl dnes v Otázkách uvedl, že by prezident měl Ústavnímu soudu podat vlastní žádost o posouzení Lisabonské smlouvy a že mu to doporučí.

Rychetský v reakci na to zdůraznil, že soud nerozhodl jednou provždy. „Změní-li se praxe Evropské unie, bude-li si chtít uzurpovat jiné pravomoci nad rámec Lisabonské smlouvy anebo odchýlí-li se od hodnot, které náš ústavní pořádek považuje za nedotknutelné, jako je česká státní svrchovanost a základní lidská práva, tak si vyhrazujeme učinit takové akty Evropské unie pro Českou republiku neúčinnými,“ řekl v OVM Rychetský.

Ústavní soud ve středu rozhodl, že Lisabonská smlouva v šesti bodech, jichž se stížnost týkala, není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Soud, který se smlouvou zabýval téměř sedm měsíců, zkoumal jen některé její oblasti, proti nimž obdržel konkrétní argumenty. Dokument podle soudu v případě schválení neoslabí svrchovanost země. Vzhledem k tomu, že soud nezkoumal dokument jako celek, bude v průběhu ratifikace zřejmě možné smlouvu znovu soudně napadnout.

Česko je v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čekalo se právě na stanovisko ústavních soudců, aby mohl proces pokračovat. Lisabonská smlouva má unii přinést potřebné reformy institucí a rozhodování. Důležitost českého stanoviska zvyšuje ještě skutečnost, že ČR bude od ledna předsedat Evropské unii. Dosud ve všech zemích našla smlouva podporu, jen v Irsku ji občané odmítli v referendu.

Odpůrci radaru velké šance nemají 

Rychetský v Otázkách také naznačil, že pokud by se někdo na Ústavní soud obrátil s posouzením smluv o radaru, mnoho šancí na zablokování by neměl. Právě o takovém kroku uvažuje parlamentní levice. „Zdá se mi, že jde o standardní smlouvy,“ řekl Ryychletský, který za podstatný označil jen princip personální či územní exteritoriality ve vztahu k cizincům, kteří by v Česku působili, a z hlediska jurisdikce.