Rusko už je poraženo v morální rovině, míní Kocáb

47 minut
Interview ČT24 speciál s Michaelem Kocábem z Milovic
Zdroj: ČT24

Před třiatřiceti lety vedl Michael Kocáb parlamentní komisi, která dohlížela na odsun sedmdesáti tisíc sovětských vojáků z Československa. Vyrůstal v Mladé Boleslavi, nedaleko Milovic, a na sovětské vojáky má živé vzpomínky. V Interview Speciál Kocáb řekl, že Rusko poraženo nebude, ale může být vytlačeno z ukrajinského území. Poraženo už však podle něj je morálně.

Milovice jsou symbolem přítomnosti sovětské armády na našem území, byl to stát ve státě. Před třiatřiceti lety se ale podařilo sovětské vojáky na základě dohody obou zemí odsunout. „Taková období se pojí s pocitem vítězství. Smutek s radostí. To, že se je podařilo vymístit v tak rychlém termínu a že to všechno dopadlo, tak jak to dopadlo, to jsem byl samozřejmě šťastný, to byl nádherný okamžik za mě, za naši komisi, za celou republiku,“ vzpomínal Kocáb.

Do Milovic prý dodnes jezdí a dokonce získal čestné občanství. „Určitě byla velká zásluha našich lidí, že jsme dokázali věci vzít do svých vlastních rukou. Ono se často říkalo, že rozpad Sovětského svazu a celé Varšavské smlouvy byl nevyhnutelnou nutností. To myslím, že je dneska naprosto překonáno. Ukazuje nám to případ Číny, která přežila, a třeba i Severní Koreje a nakonec i dnešního Ruska, které teskní po období Sovětského svazu,“ poznamenal.

Česká republika, ale i další země bývalého východního bloku se ovšem podle něj dokázaly rozloučit jak se socialismem, tak se Sovětským svazem.

Morální porážka a izolace Ruska

„Žijeme ve velice nebezpečném období a budeme muset velmi vážit, jakým způsobem nadále s Ruskem jednat, protože bez toho jednání to nepůjde, to je jasné, ale měla by tam být vytyčena podmínka, kterou stanoví Ukrajinci. Nesmíme si nikdy osobovat právo jako západní mocnosti, že sami rozhodneme, co bude dostatečným ústupkem, například (Vladimiru) Putinovi. Tak jako někteří říkají, nechte mu Krym, nechte mu Donbas, skončí válka… Ne. Toto budou rozhodovat Ukrajinci,“ upozornil v rozhovoru.

Rusko podle něj vojensky poraženo nebude, ale může být vytlačeno z ukrajinského území. „Rusko bude poraženo a už je poraženo v morální rovině. To už nastalo a už to nejde odestát. Putin zavlekl svou zemi do dlouhodobé ostrakizace, do dlouhodobé izolace, z které se nevzpamatuje podle mě ani za tři sta let,“ hodnotí Kocáb.

Komunistická minulost prezidentských kandidátů

Prezidentské volby představovaly pro mnoho lidí změnu. Kocábovi vadila komunistická minulost u obou prezidentských kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. „Já tvrdím, že jsme propásli první kolo voleb, kdy jsme měli možnost se rozhodnout mezi (Andrejem) Babišem a (Petrem) Pavlem, což byli bývalí komunisté, ale byli také demokratičtí kandidáti jako (Pavel) Fischer, ale i další,“ poznamenal.

„Měli jsme takové čtyři základní pilíře: že se rozloučíme s nadvládou komunistické strany, že se zbavíme vlivu Sovětského svazu, vstoupíme do Evropské unie, NATO…No a ten pilíř týkající se komunismu velice korodoval, protože to, co se stalo teď s novým prezidentem, se stát nemělo,“ míní Kocáb.

Na druhou stranu ale říká, že je třeba přijmout situaci. „Nebudu váhat generála Pavla oceňovat tehdy, když stát posune tím směrem, který jsme v případě (Miloše) Zemana a (Václava) Klause postrádali,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 12 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 13 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 14 hhodinami
Načítání...