Rusko je hrozba, říká exministr Petříček. Nerozumí tomu, proč prezident mlčí

29 minut
Tomáš Petříček v Interview ČT24: „Že někdy neumíme označit kroky ze strany Ruské federace tím, čím skutečně jsou, nás oslabuje.“
Zdroj: ČT24

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) má v postupu vůči Moskvě jasně danou cestu, je přesvědčen jeho předchůdce Tomáš Petříček (ČSSD). Míní, že zjištění ohledně zapojení ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích ukazuje, že Rusko je hrozba. Jeho poslední diplomatické kroky čte exministr tak, že Moskva se snaží situaci eskalovat. Tomáš Petříček byl hostem Interview ČT24.

Vztahy Česka s Ruskem jsou podle bývalého ministra zahraničí Petříčka „v podstatě na bodu mrazu“, byť si zároveň myslí, že by ještě mohly být horší. Česko ale nemělo po zjištění svých tajných služeb a policie jinou možnost.

„My jsme museli reagovat na skutečnosti, ke kterým došlo v roce 2014. Důkazy předložili vyšetřovatelé vládě v předchozích dnech, týdnech. Na to musela vláda reagovat, jsme suverénní stát a takové operace cizích tajných služeb – obzvlášť, které si vyžádaly životy – nelze považovat za nic jiného než bezprecedentní akt, na který musí následovat reakce,“ zdůraznil.

Nedomnívá se, že by Praha byla nutně ve slabé pozici vůči Rusku. „Můžeme se opřít o naše partnery. Rusko může bolet mnohem více, když na to společně reagují státy NATO, státy Evropské unie. Evropská unie nakonec je hlavním ekonomickým partnerem Ruska, je to pro Rusko jeden z největších trhů. (…) Vzájemná provázanost z nás nedělá toho slabšího. Měli bychom si toho být vědomi a reagovat sebevědomě a suverénně,“ poukázal Petříček, kterého nechal předseda jeho strany Jan Hamáček odvolat z vlády minulý týden, pět dnů před zveřejněním zjištění o Vrběticích.

Bylo by to poprvé v historii české diplomacie, hodnotí Petříček manévr s cestou do Moskvy

Po Petříčkově odvolání se řízení ministerstva ujal Hamáček sám a deklaroval, že pojede do Moskvy jednat o nákupu vakcín proti covidu-19. Později tvrdil, že to byl zastírací manévr, který mu umožnil povolat do Prahy na konzultaci velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku, aniž by vzbudil podezření.

Bývalý ministr se nad tím podivil. „Pokud se skutečně jednalo o krycí manévr, pak by to bylo poprvé v historii české diplomacie, co jsem něco takového zaznamenal,“ podotkl. Na druhé straně připustil, že sám za tři a půl roku ve funkci v tak napjaté situaci nebyl, proto nemůže takové zdůvodnění ani vyloučit.

Hamáček již ministerstvo zahraničí neřídí, prezident ve středu jmenoval nového ministra Kulhánka. Ten se tedy ocitl rovnýma nohama uprostřed vážné diplomatické krize. Již v prvních hodinách ve funkci předložil ultimátum ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému, aby Rusko vzalo zpět vyhoštění dvaceti pracovníků české ambasády v Moskvě, nebo Praha vypoví další lidi z ruského velvyslanectví.

Exministr: Rusko je hrozba, někteří ji podceňují

Petříček se domnívá, že se ukázalo, že Rusko představuje hrozbu. Zároveň je přesvědčen, že tuto hrozbu v Česku leckdo podceňuje. „Jsou tady lidé, kteří si možná Rusko idealizují a zpochybňují to, že Rusko není v řadě oblastí partner, který by se k nám choval s respektem a měl srovnatelný zájem na normálních vztazích. (…) Nevyhodnotili si změnu, kam se svět posunul v posledních patnácti, dvaceti letech,“ řekl.

Zastání Rusko mívá i v prezidentu Miloši Zemanovi. Premiér Babiš i ministr Kulhánek ujistili, že Zeman jejich nynější kroky plně podporuje, veřejně ale k závěrům o Vrběticích prezident dosud nepromluvil. I při svém projevu po jmenování nového ministra zahraničí se tématu vyhnul. „Skutečně tomu nerozumím, očekával bych od hlavy státu, že v této situaci podpoří postup vlády, ocení postup vyšetřovatelů. Podle informací, co sdělil premiér a vicepremiér, informace měl od soboty k dispozici,“ komentoval mlčení hlavy státu Petříček.

Připustil, že si možná Zeman chce podrobně prostudovat materiály od Bezpečnostní informační služby, ke které byl dlouhodobě kritický. Zároveň však pochybuje, zda je nad čím tak dlouho přemýšlet. „Pokud vláda na základě informací, které měla k dispozici, přistoupila k tomuto oznámení, de facto atribuovala incident – teroristický útok – ruským tajným službám, tak nevím, co by chtěl prezident Zeman komentovat jinak,“ dodal exministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 36 mminutami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Poslanci by ve středu mohli hlasovat o podobě nového zákona o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
před 1 hhodinou

Zemřel herec Alois Švehlík

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 3 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 4 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 16 hhodinami
Načítání...